K první migraci lidí z Afriky došlo později

Aktuality |

Datování první expanze lidí z Afriky se mění jako na houpačce.

K první migraci lidí z Afriky došlo později



Při analýze mitochondriální DNA teď vědci použili genetický materiál z různých dob a oblastí (včetně koster paleolitických obyvatel ČR; nejstarší mtDNA byla z Číny – asi 40 000 let, nejmladší ze středověku; zahrnut byl mimochodem i slavný Muž z ledovce Oetzi).
Výsledkem výpočtu je závěr, že genetická divergence mezi africkými a mimoafrickými populacemi začala před nějakými 95-60 tisíci lety. To dobře odpovídá i současnému stavu archeologiemi, je však v rozporu s jinými genetickými testy, které toto datum kladly až do doby před 130 tisíci lety. Tyto studie vycházely z genomů současných lidí, zřejmě však při nich došlo k nějaké chybě s kalibrací (tj. odhad průměrné mutační rychlosti, „molekulární hodiny“; problém při porovnání počtu mutací u dětí vs. jejich rodičů je mj. v tom, že pro molekulární hodiny potřebujeme čistě neutrální mutace, s nimiž nic nedělá selekce – těžko ovšem rozhodnout, zda daná mutace má opravdu nulový efekt na fitness svého nositele).
Nová práce byla publikována v časopisu Current Biology, prvním autorem byla Qiaomei Fu z Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology v Lipsku.
Zdroj: Phys.org



Úvodní foto: brian0918, wikipedia, licence obrázku public domain




Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.