Udělení České hlavy v kategorii Industrie přitáhlo pozornost médií k firmě Optaglio, s. r. o., a veřejnost se dověděla o jejích špičkových technologiích a obdivuhodných výrobcích.
***oznámení Tiskového odboru AV ČR
Spolupráce vědy s průmyslem po česku aneb Kdo stojí za úspěchem firmy Optaglio
Udělení České hlavy v kategorii Industrie přitáhlo pozornost médií k firmě Optaglio, s. r. o., a veřejnost se dověděla o jejích špičkových technologiích a obdivuhodných výrobcích. Veřejnost se však nedověděla, že tomu tak je pouze díky dlouholeté intenzivní podpoře a know how z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR. V žádné z početných mediálních zpráv o tom nebylo ani slovo a rovněž zástupci firmy se nikde o ústavu nezmínili. Ani když v sobotních večerních zprávách na ČT1 ukazovali laboratoř elektronové litografie, do níž ústav firmě nainstaloval a v níž servisuje přístroje ze svého vývoje.
Viz také:
Česká hlava: mezi oceněnými projekty je technologie proti padělání peněz
Po více než deset let spolupráce s firmou udržoval ústav na vlastní náklady skupinu zabývající se tvorbou a rozvojem technologie elektronové litografie a způsoby jejího využití k produkci hologramů. Firma pouze dodala vlastního pracovníka na zaučení a občas podpořila renovaci a doplňování technologického zařízení. Za know how nikdy neplatila a při jeho získávání se mnohokrát pokusila obejít vedení ústavu. Utajování bezpečnostních holografických prvků bránilo publikaci vědeckých výsledků skupiny, která tak nevytvářela výstupy, za něž je ústav státem financován. Do rozpočtu ústavu přispívaly pouze platby za výchozí matrice hologramů, které byly donedávna všechny exponovány na zařízení ústavu – ceny ovšem ani zdaleka nebyly na „tržní“ úrovni. S rostoucími rozpaky vedení ústavu sledovalo, jak firma finančně sílí, zatímco příjmy od ní klesají, zejména po instalaci litografu. Ekonomicky zcela nerentabilní forma spolupráce byla však stále přijímána jako vklad do budoucího společného úspěchu. Při kvalitě odváděné práce se snad nemohl nedostavit.
Úspěch se dostavil, jen nebyl společný. Veškeré jeho atributy si firma beze zbytku ponechala a na ústav nezbylo nic. Že jde jen o marnou světskou slávu? Jenže současná obsese hodnotit vědu lidmi, kteří jí nerozumějí, staví právě na takových „bobřících“.
Ve skutečně vyspělých zemích věda a průmysl spolupracují intenzivně a tok financí z průmyslu do vědy významně převyšuje státní podporu. Čeští podnikatelé, přinejmenším mnozí z nich, však vidí v české vědě lacinou služku, která je sice pro chod domácnosti nezbytná, ale ke stolu se zvát nemusí.
Luděk Frank
ředitel Ústavu přístrojové techniky AV ČR, v. v. i.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.