Kolik je mezi námi upírů?

Aktuality |

Michael Marshall z New Scientistu napsal na blog tohoto časopisu krátkou úvahu o tom, jak upíři (za předpokladu nesmrtelnosti) zabrání vlastnímu přemnožení. Proč tedy na apríla nepopustit uzdu tomuto druhu myšlenkových experimentů...




V první řadě můžeme uvažovat, že vztah mezi upíry a lidmi je obdobný vztahu mezi predátory a jejich kořistí; dojde prostě k ustavení rovnovážného stavu, kolem kterého budou oscilovat početnosti obou populací. Za předpokladu, že celkově přibývá lidí, bude přibývat i upírů, byť nutně ne stejným tempem (vztah mezi početností predátora a oběti nemusí být lineární).

Nicméně je zde oproti vztahu liška-zajíc několik rozdílů: za prvé, oběť se rovnou stává upírem (ale nakonec – vždyť bychom to mohli chápat i tak, že tělo kořisti je použito pro výrobu mláďat predátora; otázkou také je, zda se oběť upírem stát musí, a to i když pomineme antivampyrické zásahy; například u Anne Rice upír sám může rozhodnout, zda svou oběť zabije, nebo z ní učiní dalšího upíra). Za druhé je zde pak upíří nesmrtelnost – i když i zde si to každá mytologie či hororový autor představují jinak: někdy upíra zahubí sluneční světlo, jindy může zemřít i hlady. Ještě jindy vyžaduje zničení upíra přímo lidský zásah.

Všechny tyto faktory hrají roli, pokud bychom se snažili vypočítat nějakou rovnovážnou hustotu upírů v populaci :-). Co je na tom ale nejzajímavější, takových rovnovážných stavů může být více, podobně jako u kůrovce a smrku. Viz také článek na téma kolísání populací. Analogicky dejme tomu, že od určité chvíle by po narušení rovnováhy lidé nebyli schopni už účinné obrany (zhroucení společenské struktury), takže systém by se přehoupl do nové rovnováhy s vyšším podílem upírů.

Dlouhověkost upírů by, za předpokladu, že by se zajímali o investice a podobné záležitosti, mohla mít pro lidskou společnosti i prospěch. Předně, upíři by měli mít zájem na trvale udržitelné obyvatelnosti planety pro člověka, za druhé by mohli investovat do projektů s velmi dlouhou, např. tisíciletou návratností. Upíři by tak možná vhodně vyvažovali krátkodobé investiční bubliny, které bez nich vyústily např. v kolaps trhu s americkými nemovitostmi.

V rámci potravní pyramidy se někdy odhaduje, že predátorů je přepočteno na hmotnost 1/10 co kořisti. Váží upír zhruba stejně jako člověk, nebo na něj jako na bytost magickou nemůžeme tento vzoreček využít?

 

„Úvahy“ na podobné téma viz také článek Teplota nebe, pekla a svítivý výkon Boží.

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.