Kouzla s uhlíkem – i nejlehčí materiál může být vodivý

Aktuality |

Tři nová kouzla ze světa uhlíku. Z grafitu lze jeho „nadýcháním“ připravit nejlehčí známý materiál, tzv. aerografit. Jeho hustota je 0,2 mg na cm3. Co je ale zajímavější, i přes svoji titěrnou hustotu a fakt, že jde vlastně o samý vzduch, je aerografit velmi pevný a také elektricky vodivý – kostra z uhlíkových trubiček na […]




Tři nová kouzla ze světa uhlíku. Z grafitu lze jeho „nadýcháním“ připravit nejlehčí známý materiál, tzv. aerografit. Jeho hustota je 0,2 mg na cm3. Co je ale zajímavější, i přes svoji titěrnou hustotu a fakt, že jde vlastně o samý vzduch, je aerografit velmi pevný a také elektricky vodivý – kostra z uhlíkových trubiček na to stačí. Aerografit má navíc ještě tvarovou paměť.

Druhá zajímavost: pokud stlačujeme grafit za vysokých teplot, dostaneme diamant. Při nižší (cca pokojové) teplotě ale energie nestačí ke vzniku krystalové mřížky diamantu a namísto toho vznikne nová modifikace, tzv. uhlík M. Supertvrdý materiál, svými vlastnostmi někde mezi obyčejným grafitem a diamantem.

A konečně třetí uhlíková novinka. Pomocí diamantového nože lze z grafitu vyřezávat speciální kvantové tečky o definované velikosti i tvaru, z nichž by se daly vyrábět třeba účinné solární články. Metoda umožňuje dostatečnou výtěžnost, takže toto uplatnění grafenových šupinek by prý mohlo být blízko i praktické realizaci.

Podrobnosti Computerworld.cz.











Komentáře

30.07.2014, 21:13

.... ñïàñèáî çà èíôó....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.