Brooklynne Fothergill z University of Leincester analyzovala pozůstatky krocanů domestikovaných v Severní Americe někdy kolem roku 500 n. l. Fothergill měla k dispozici kosti z let 750-1750. Poškození těchto kostí údajně neodpovídá tomu, že by krocany někdo porcoval a jedl. K čemu tedy indiánům tito ptáci byli? Fothergill soudí, že byli pravděpodobně chováni primárně kvůli […]
Brooklynne Fothergill z University of Leincester analyzovala pozůstatky krocanů domestikovaných v Severní Americe někdy kolem roku 500 n. l.
Fothergill měla k dispozici kosti z let 750-1750. Poškození těchto kostí údajně neodpovídá tomu, že by krocany někdo porcoval a jedl. K čemu tedy indiánům tito ptáci byli? Fothergill soudí, že byli pravděpodobně chováni primárně kvůli peří, které se používalo na čelenky a mohlo mít i další funkce rituální nebo prestižní povahy.
Zdroj: Eurekalert
Poznámka: Krocan se choval na východě USA, kde se s ním setkali i angličtí osadníci a udělali si z něj štědrovečerní jídlo. Znali krocana i obyvatelé puebel? Ti jinak byli odkázáni na dietu s převahou kukuřice, maso by jistě uvítali, zde by tedy hlavním využitím sotva bylo peří.
A pokud kultury jihozápadu USA krocana chovali, proč se nerozšířil i do Mexika? Vždyť tam měli např. Aztékové tak totální nedostatek živočišných bílkovin, že sbírali muší larvy na jezeře Texcoko, podle některých teorií měl i jejich rituální kanibalismus „obyčejně výživářský“ rozměr.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.