Poprvé bylo možné měnit procesor a přitom ponechat periférie i stejný software
tisková zpráva společnosti IBM
Přesně před padesáti lety tehdejší šéf IBM Thomas Watson Jr. představil veřejnosti System 360.
Dnes je zřejmé, že nešlo jen o nový počítačový mainframe, ale také o generační milník. Poprvé totiž bylo možné měnit procesor a přitom ponechat periférie i stejný software. Instituce, podniky i vlády mohly svěřit řadu rutinních procesů počítači, aniž by při každém upgradu nebo potřebě zvýšit kapacitu musely od základů měnit celý systém – tedy nakoupit nové počítače, naprogramovat je a znovu je pracně zavádět do všech oblastí.
Užitečnost mainframů dokazuje také fakt, že s nimi pět dekád od jejich uvedení stále pracujeme. Ani si přitom neuvědomujeme, jak často během dne s nimi přijdeme do styku – při vybírání peněz z bankomatu, nakupování v supermarketu, rezervaci letenky, přecházení křižovatky se světelnou signalizací nebo při kontaktování policie, hasičů nebo záchranné služby.
Dnes je s pomocí mainframů zpracováváno více než 70 % podnikových dat a 71 % nejvýznamnějších globálních společností ze seznamu Fortune 500 provozuje hlavní část svého byznysu právě na mainframech.
Mainframe navíc nyní prochází vývojem, který se může ukázat stejně revoluční jako jeho představení před padesáti lety. Vzniká nová generace inovátorů z řad start-upů, studentů i jednotlivců, kteří získávají díky cloudovému propojení přístup k superpočítačovým systémům přímo ze svých tabletů a chytrých telefonů.
Padesát let mainframu změnilo každodenní život na naší planetě a učinilo ji bezpochyby o něco chytřejší. Představa, kam nás mainframe posune za dalších 50 let, kdy si budeme připomínat sto let od představení IBM System 360, vyvolává přinejmenším nepatrné vzrušení.
Komentáře
27.07.2014, 13:42
.... ñýíêñ çà èíôó!...
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.