Nová genetická studie ukázala, že malá plemena domácích psů mají zřejmě původ na Blízkém východě před více než 12 000 lety.
Vědci to zjistili na základě studia genu IGF1. Mutace v tomto genu je typická pro malá plemena a zřejmě se objevila v průběhu domestikace blízkovýchodních vlků.
Nejstarší psi z Blízkého východu jsou podle archeologických nálezů staří 12 000 let a už jde o malá plemena. Z Evropy máme nálezy starší, nicméně se jedná o velké psy.
Ukazuje to tedy, že domestikace vlka zřejmě probíhala paralelně v řadě oblastí. Obecně se na základě genetických důkazů předpokládá, že poprvé došlo k ochočení vlka ve východní Asii. Jasno v tom ale moc není, podle jedné teorie mohli mít vlky ochočené již třeba paleolitičtí lovci z Věstonic a Pavlova.
Zdroj: Sciencedaily
Poznámka: Původní zdroj uvádí, že zmenšení velikosti psa bylo výhodné v zemědělská kultuře. To se zdá dávat smysl, a nápadný je fakt, že malí psi se objevují současně s přechodem k zemědělskému způsobu života. I když i pro pomoc při lovu se dnes používají malá plemena…
Komentáře
27.07.2014, 19:01
.... ñïñ çà èíôó!!...
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.