tisková zpráva Masarykovy univerzity
Objev mechanismu a genu, který spouští nádorové bujení u zhruba pěti procent pacientů publikoval prestižní časopis Nature. Lékaři z Brna jsou již mnoho let součástí velkého mezinárodního týmu, který meduloblastomy zkoumá a současně připravuje i nové léčebné protokoly, tedy postupy, které umožní efektivnější léčbu dětí s tímto nádorovým onemocněním.
Meduloblastomy jsou nejčastější zhoubné nádory mozku u dětí, dvě třetiny pacientů s touto diagnózou jsou mladší deseti let. Zhoubné bujení vzniká v mozečku, který je v týlní oblasti hlavy. Přežití pacientů s tímto mozkovým nádorem se pohybuje okolo 70 procent. Dědičné predispozice má jen asi sedm procent pacientů. „U většiny dětí zatím zcela přesně neznáme příčiny vzniku onemocnění. U části meduloblastomů se nám ale podařilo najít geny, jejichž aktivace je zodpovědná za rozvoj nádorového bujení. Může to pomoci při hledání cest, jak tento mechanismus zastavit,“ uvedl Karel Zitterbart, který působí na Klinice dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno a také na Lékařské a Přírodovědecké fakultě MU.
V Česku je ročně diagnostikováno okolo patnácti dětí s těmito nádory. Mezinárodnímu týmu se už dříve podařilo objasnit řadu věcí, například fakt, že meduloblastom není jedna, ale hned čtyři odlišné nemoci s rozdílným průběhem i prognózou. „Díky práci mezinárodního sdružení můžeme už nyní léčbu pacientů individualizovat. Některým nemocným s lepší prognózou lze snížit dávky radioterapie či chemoterapie, případně radioterapii zcela vynechat. Těm s nejhorší prognózou pak můžeme nabídnout léčbu intenzivnější, doplněnou o takzvanou biologickou, či cílenou léčbu,“ zdůraznil přednosta kliniky dětské onkologie a proděkan lékařské fakulty profesor Jaroslav Štěrba.
Doplnil, že brněnští lékaři spolu s kolegy ze zahraničí v současnosti připravují novou generaci léčebných protokolů, které zohlední nejnovější informace o mechanismu vzniku meduloblastomů v reálné klinické praxi, tedy při diagnostice a léčbě takto nemocných dětí.