Bez dodatečné úpravy pravidel výstavby a provozování solárních elektráren by státní dotace byly srovnatelné například s celkovými prostředky státu na podporu v nezaměstnanosti.
***oznámení Tiskového odboru AV ČR
Dne 22. března se konal v budově Akademie věd ČR seminář s tiskovou konferencí věnovaný problematice fotovoltaiky. Seminář uvedl Václav Pačes, bývalý předseda Akademie věd a předseda nezávislé energetické komise. Moderátorem semináře byl ekologicky smýšlející vědec Václav Cílek, přednášejícími byli především techničtí odborníci.
Na semináři nezazněly referáty na podporu fotovoltaiky, ani proti ní, ale referáty vysvětlující současný stav naší situace ve výrobě a distribuci elektrické energie. Ve třech referátech a dvou diskusních vystoupeních byly objasněny příčiny i možné důsledky současného prudkého nárůstu zájmu o výstavbu fotovoltaických elektráren. Příčinou není zájem o ekologii, ani úspěšnost tohoto druhu energie na evropském trhu, ale nesystémově nastavená dotace. Ta je nezvykle vysoká a navíc neumí odlišit projekty sloužící ke stabilizaci infrastruktury (například střechy nemocnic, škol, obytných domů) od megalomanských projektů postavených mnohdy na bonitní orné půdě. V rozumném měřítku přispívá fotovoltaika ke stabilitě energetické infrastruktury, zejména je-li součástí farem, logistických center apod., a je-li integrována do jejich energetického hospodářství. V masivním měřítku nemohou ale fotovoltaické elektrárny nahradit stabilní energetické zdroje.
Nevhodnou implementací této moderní technologie může vznikat v elektrizační soustavě místo přínosu očekávaného veřejností chaos, jehož potlačení povede ke zvýšeným nárokům na kapacitu řiditelných zdrojů. To dokládají svými výpočty vědci a inženýři z Centra aplikované kybernetiky (ČVUT). Navrhli kybernetický model pro částečnou kompenzaci těchto nepříznivých vlivů regulací jiných zdrojů. Regulačních možností však není v soustavě neomezeně, a také nejsou zadarmo. Bez dodatečné úpravy pravidel výstavby a provozování solárních elektráren by státní dotace byly srovnatelné například s celkovými prostředky státu na podporu v nezaměstnanosti. Nezanedbatelná je také situace průmyslových spotřebitelů, kteří na semináři varovali, že neustálé zvyšování ceny energie může vést k podlomení konkurenceschopnosti české ekonomiky.
V závěru semináře zazněly diskusní příspěvky o připravovaných projektech slunečních elektráren na Sahaře a úvahy o globální energetické budoucnosti.
Přednášející se shodli na názoru, že moderní technologie je třeba nadále rozvíjet, ale současně lépe plánovat jejich uplatňování.
Seminář je jednou z aktivit nově vznikající České společnosti pro energetiku, v níž se již angažují Václav Cílek, František Janouch, Václav Pačes a Jan Švejnar. Tato společnost navazuje na činnost Nezávislé energetické komise, která aktivně působila v době Topolánkovy vlády a pomohla odborným přístupem prolomit nesmiřitelnost představitelů parciálních zájmů a představit české veřejnosti v celostním pohledu složitost a nečernobílost energetiky. Společnost je nezávislá a má za cíl zejména odbornou osvětu a odstranění bariér v dalším dialogu o energetické budoucnosti České republiky.
elektrárny · energetika · fotovoltaika · solární
Linkuj | Jagg | Delicious | Facebook | vybrali.sme.sk
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.