Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Memristor by mohl nahradit paměti Flash

Memristor neboli paměťový odpor si „pamatuje“ informace, které jím prošly. To z něj dělá ideální základ pro stálé paměti. Narozdíl od DRAM či Flash by do paměti založené na memristoru nebylo třeba zavádět spouštěný systém. K sestrojení prvního memristoru došlo v laboratořích společnosti Hewlett-Packard, třeba tento elektronický prvek již dříve předpověděl Leon Chua z univerzity v Berkeley.

HP nyní oznámila uzavření dohody se firmou Hynix. Předmětem spolupráce bude výroba memristorů a jejich integrace do paměťových produktů. HP a Hynix budou společně vyvíjet nové materiály a integrační procesy, jež umožní komerční vývoj tzv. resistivní paměti s náhodným přístupem (Resistive Random Access Memory, ReRAM). Hynix bude technologii memristorů implementovat ve svém výzkumném a vývojovém pracovišti.

Řešení ReRAM představuje trvalou paměť s nízkou spotřebou energie. Podle HP může nahradit dnešní flash paměti používané v mobilních telefonech a MP3 přehrávačích či sloužit jako univerzální paměťové médium. Tato paměť se tedy může chovat jako flash, DRAM nebo i pevný disk.

HP uvádí, že memristor může řešit i logické funkce. Nakonec by mohlo být možné tendy zcela přebudovat základní strukturu počítače, kdy zpracování dat (procesor) probíhá odděleně od jejich uložení (paměť). Memristor by mohl zvládnout obě tyto funkce.

 

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru