Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


V ČR proběhne mezinárodní kongres účastníků kosmických letů

***tisková zpráva Hvězdárny Brno

Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně pořádá ve středu 7. října 2009 v rámci XXII. Mezinárodního kongresu účastníků kosmických letů, ASE Prague 2009, tzv. „brněnskou část“ kongresu. Naši metropoli při té příležitosti navštíví necelé dvě desítky kosmonautů z celého světa doprovázených jejich partnerkami. „Především se jedná o jedinečnou a dost možná neopakovatelnou možnost se setkat s kosmonauty, z nichž někteří jsou stále ještě v činné službě a z jiných se staly již legendy“ odpovídá na otázku, co takové setkání znamená pro Brno Jiří Dušek. „A i když se ve všech případech jedná o výjimečné hrdiny, člověk se může sám přesvědčit, jak neuvěřitelně skromní a bezprostřední zůstávají. Do Brna nikdy nezavítalo tolik „kosmoplavců“ a nikdy se s nimi nemělo šanci setkat tolik našich obyvatel.“

Více než padesátka kosmonautů z celého světa přijede do České republiky nejen za účelem výroční vzájemné výměny zkušeností, ale především proto, aby prostřednictvím kongresu motivovali k rozvoji vzdělanosti, technických, přírodních věd a medicíny a také k širší mezinárodní spolupráci a vzájemnému respektu napříč národy a kontinenty.

V Praze či v Brně se setkáme s takovými osobnostmi jako je Russell Schweickart (Apollo 9), Karol Bobko (tři starty na Space Shuttle), Bonnie Dunbar (pět startů), Vance Brand (Apollo-Sojuz 1975) Vladimír Šatalov (tři starty), Alexej Leonov (první člověk, který vystoupil do vesmírného prostoru), Valentina Těreškovová (první žena ve vesmíru) a čínský tchajkonaut Jang Li-wej. Konkrétní jména kosmonautů, kteří přijedou 7. října přímo do Brna, však bude znám jenom s několikatidenním předstihem.

Kosmonauti budou v Brně v dopoledních hodinách slavnostně přivítáni primátorem statutárního města Brna panem Romanem Onderkou na Nové radnici. Poté na Kraví hoře položí základní kámen „Přírodovědného exploratoria“, čímž oficiálně zahájí přestavbu Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně v moderní přírodovědné vzdělávací centrum. Součástí happeningu, za účasti předních představitelů veřejného života, bude i uzavření tzv. časové schránky, která by měla být opět otevřena v roce 2109.

V odpoledních hodinách se kosmonauti setkají s brněnskou veřejností. Diskuze spojená s autogramiádou se uskuteční ve stejný čas – od 15.00 do 17.00 hodin – na různých místech Brna. Nejen na půdě hvězdárny a planetária, ale také v Moravském zemském muzeu, Knihovně Jiřího Mahena v Brně, Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, Univerzitě obrany a Podnikatelské fakultě Vysokého učení technického v Brně.

Hvězdárna a planetárium M. Koperníka v Brně
sál velkého planetária, Kraví hora
Kapacita sálu je 200 míst, budou vydávány místenky

Knihovna Jiřího Mahena v Brně
atrium knihovny, Kobližná 4
Kapacita sálu je 70 míst (+ ochozy), budou vydávány místenky

Masarykova univerzita
Přírodovědecká fakulta, Kotlářská 2, aula
Kapacita sálu 200 míst, místenky vydávány nebudou

Moravské zemské muzeum
přednáškový sál Dietrichsteinského paláce Moravského zemského muzea, Zelný trh 8
Kapacita sálu 100 míst k sezení, budou vydávány místenky

Univerzita obrany
aula Univerzity obrany, Kounicova 44
Kapacita sálu je 130 míst, místenky vydávány nebudou

Vysoké učení technické
Fakulta podnikatelská, Kolejní 4, posluchárna č. 384
Kapacita sálu 300 míst k sezení, místenky vydávány nebudou

Na závěr unikátní návštěvy kosmonauti navštíví koncert Filharmonie Brno v Besedním domě. Aktuální informace o možnosti zúčastnit se brněnského „Rojení kosmonautů“ najdete na speciálních internetových stránkách http://kosmonauti.hvezdarna.cz. Zde bude také uveden seznam všech kosmonautů, vč. popisu jejich výprav. Všeobecné informace o mezinárodním kongresu ASE Prague 2009 jsou uvedeny na stránkách http://www.tapmag.cz/asep/.

Hlavní ideou projektu „Přírodovědné exploratorium“ je transformovat Hvězdárnu a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně z „klasické“ ryze astronomické instituce v multivizuální centrum, v němž dojde k průniku vědy, umění a vzdělávání. Důraz bude i nadále kladen na popularizaci moderních vědeckých poznatků z astronomie, ale začneme se věnovat i dalším přírodovědným oborům – fyzice, matematice, geologii, chemii apod. Záměrem je vykročit ze stereotypu, hledat nové, nečekané, opomíjené či překvapivé formy přírodovědného vzdělávání a vytvořit prostor, ve kterém se věda stane vášní nejen těch, kteří ji tvoří, nýbrž všech obyvatel města.

Klíčovou aktivitou projektu „Přírodovědné exploratorium“ je rekonstrukce a dostavba objektu hvězdárny a planetária tak, aby vytvořily jeden funkční celek. Nově vytvořené prostory pro veřejnost budou vizuálně atraktivní a maximálně univerzální. Počítáme také se zvýšením efektivity a hospodárnosti celého provozu – součástí investice je nezbytné zateplení a kompletní bezbariérové přístupy. Neméně důležité je obohacení veřejného prostoru parku Kraví hory. Součástí projektu bude také změna celkové organizace práce, vizuální i mediální prezentace apod.

Projekt je zařazen do Integrovaného plánu rozvoje města Brna „Zvýšení kvality poskytovaných služeb pro veřejnost a rozšíření občanské vybavenosti města“. Celkové stavební a nestavební náklady projektu jsou propočítány na 85 milionů Kč, výše obdržené dotace je 64 milionů Kč, což činí přibližně 75 % z celkových způsobilých výdajů (zbytek jde z rozpočtu města Brna). Podle aktuální situace se stavební investice začne realizovat na počátku roku 2010, ukončena by měla být na sklonku roku 2010, v plném provozu bude zrekonstruovaná hvězdárna a planetárium počátkem roku 2011.

„Rojení kosmonautů“ by se neobešlo bez spolupráce s firmou Student Agency, s. r. o. a ALTA, s. r. o., za mediální spolupráce s MF Dnes Brno a Českého rozhlasu Brno.

 Další informace o programové nabídce Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně získáte na www stránkách http://www.hvezdarna.cz/
Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně, p. o. je příspěvkovou organizací zřízenou statutárním městem Brnem.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru