Jedním z problémů, se kterým se po nehodě jaderné elektrárny v japonské Fukušimě provozovatelé, ale také vědci, potýkají, je kontaminace vody v okolí reaktoru. Tým vědců nedávno přišel s překvapivým zjištěním, které možná nabídne levné řešení.
tisková zpráva České nukleární společnosti
Tým vědců z výzkumných ústavů a univerzit z USA a Japonska možná přišel na recept, jak se zbavit radioaktivního cesia z milionů litrů kontaminované vody v areálu jaderné elektrárny ve Fukušimě, která se zde drží od nehody z roku 2011.
Klíčem k vyčištění vodních zdrojů může být lignin, součást rostlinných buněčných stěn zodpovědná za dřevnatění a hojný vedlejší produkt při výrobě celulózy a papíru.
Vědci z Japonských univerzit a výzkumných center intenzivně spolupracují se svými kolegy z americké univerzity Virginia Tech na možnosti využití ligninu. Díky odpadové sloučenině ligninu byl tým schopen vytvořit unikátní molekulu nazvanou PDC. Ta může být slučována s dalšími molekulami nebo jí lze polymerizovat do podoby různých užitečných bioplastických sloučenin.
Původně měla molekula PDC sloužit jako prostředek k produkci biopolymerů, ale vědci přišli s překvapivým zjištěním, že by právě tato molekula mohla pomoci vyřešit některé následky nehody v jaderné elektrárně ve Fukušimě.
Výzkumný tým díky testům chemické struktury molekuly PDC zjistil, že by mohla být schopna vázat některé druhy alkalických kovů. V laboratoři byla sloučenina PDC testována na neradioaktivním isotopu cesia a vědci tak zjistili, že PDC je perfektní jak k vázání molekul cesia, tak k vytažení molekul cesia z roztoku tak, aby mohly být jednoduše separovány.
Na webových stránkách Virginia Tech se následně objevilo prohlášení, že právě toto zjištění by mohlo mít klíčový význam pro vyčištění okolí reaktoru jaderné elektrárny ve Fukušimě. Japonští vědci nyní zkoumají možnosti, jak využít sloučeninu PDC k aplikaci na kontaminovanou odpadovou vodu obsahující radioaktivní cesium.
cesium · jaderná energetika · jaderné elektrárny
Linkuj | Jagg | Delicious | Facebook | vybrali.sme.sk
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.