Asymetrie našich mozkových hemisfér má zajímavé důsledky. Při transplantaci ruky se zdá, že mozek praváků lépe přijímá tu levou.
Část mozku zodpovědná za pohyby svalů si udržuje „fyzikou mapu“ celého těla. Po amputaci končetin příslušná část mozku náhle přestává registrovat smyslová data. Po transplantaci potřebujeme, aby mozek začal končetinu opět přijímat za svou – vědci zjistili, že za to bude odpovědná opět jedna konkrétní část mozku, kde tedy existuje jakási mentální struktura, „mapa“ odpovídající příslušným svalům. Nicméně mezitím musí dojít k přestavbě. Zde se zřejmě skrývá i vlastní příčina rozdílu mezi transplantací levé a pravé ruky. Část mozku odpovídající za pravou ruku je rozvinutější a tedy „napevno postavená“, naopak v pravé hemisféře existuje větší volnost a pružnost. Takový je alespoň závěr, k němuž se přiklání Angela Sirigu z Ústavu pro kognitivní vědy v Lyonu, který výzkum vedla.
Zajímavém je, co z těchto zjištění vychází pro používání protéz u lidí čekajících na transplantaci. Na jednu stranu by se mohlo udržet původní mozkové centrum, na druhé straně by se mohlo zpomalit „přeorganizování“. Ale ať tak či onak, protézy mají praktický smysl a u pacientů také jejich použití údajně snižuje bolesti (možná ve smyslu nižších „fantómových“ bolestí?).
Zdroj: New Scientist