***tisková zpráva Evropské jižní observatoře č. 1/2010
Astronomové a inženýři na pozorovacím stanovišti ve výšce 5000 m nad mořem v severním Chile poprvé úspěšně spojili tři antény. Společné pozorování trojicí antén přináší chybějící článek ke korekci chyb, vznikajících při použití pouhé dvojice, a dláždí tak cestu k ještě kvalitnějším záběrům chladného vesmíru s vysokým rozlišením.
Dne 20. listopadu 2009 byla na výškovém stanovišti Array Operations Site, na planině Chajnantor, 5000 m nad mořem v chilských Andách, úspěšně nainstalována třetí anténa ALMA. Po sérii technických testů astronomové a inženýři zaznamenali první signály vesmírného zdroje, získané souběžně trojicí antén s průměrem 12 m a dále pracují na dosažení stability a pohotovosti systému.
„První signál s použitím dvojice antén jsme zaznamenali v říjnu 2009 a bylo to jako první dětské žvatlání,“ říká Leonardo Testi, evropský projektový specialista ESO. „Pozorování se třemi anténami pak představuje okamžik, kdy naše dítě řekne své první slovo, smysluplné slovo – ještě to není celá věta, ale je to ohromné. Spojení tří antén je opravdu prvním krokem směrem k našemu cíli – k dosažení precizních a ostrých snímků vesmíru v submilimetrové oblasti“.
Pozorování trojicí antén představuje klíčový test elektroniky a software, instalovaných na systému ALMA. Úspěšné provedení těchto experimentů se odrazí na budoucích možnostech celé observatoře. Až bude ALMA kompletní, bude tvořena nejméně 66 anténami pracujícími společně jako jeden obří přistroj – interferometr, zkoumající oblohu na milimetrových a submilimetrových vlnových délkách. Kombinace signálů přijímaných jednotlivými anténami je rozhodující pro získání snímků vesmírných objektů v dosud bezprecedentní kvalitě, pokud jde o tyto vlnové délky.
Spojení trojice antén je kritickým krokem ke schopnosti observatoře pracovat plně jako interferometr. Ačkoliv první měření dvojicí antén byla provedena v říjnu 2009 a ukázala výborné vlastnosti přístroje, přidání třetí antény představuje rozhodující krok k budoucnosti observatoře. Tento klíčový milník projektu bývá označován jako ‚phase closure‘ a poskytuje nezávislý test kvality prováděné interferometrie. *
„Použití sítě tří nebo více antén jako interferometru dramaticky zvyšuje jeho výkon ve srovnání s pouhou dvojicí,“ vysvětluje Wolfgang Wild, evropský manažer projektu ALMA. „Astronomové získávají kontrolu a přehled nad okolnostmi, které by mohly výrazně zhoršit kvalitu získaných záběrů, ať už jde o vlastnosti přístroje nebo atmosférické podmínky. Díky porovnání signálů přijímaných souběžně trojicí nezávislých antén mohou být tyto vedlejší efekty odhaleny a vyrušeny – což je s pouhou dvojicí antén nemožné.“
Aby astronomové dosáhli tohoto důležitého cíle, pozorovali světlo přicházející z extragalaktického zdroje – kvasaru s katalogovým označením 1924-292, který je dobře znám svými emisemi na velmi dlouhých vlnových délkách včetně submilimetrových, zaznamenávaných přístrojem ALMA. Stabilita měřeného signálu ukazuje na velmi dobrou funkci všech tří antén.
V průběhu následujícího roku bude na planině Chajnantor instalováno dalších několik antén celého komplexu, což by v roce 2011 mělo umožnit získání prvních vědeckých výsledků. Celý systém však bude postupně dále zvětšován až na minimálně 66 antén.
ALMA je mezinárodním astronomickým zařízením postaveným v partnerství Evropy, severní Ameriky a východní Asie, ve spolupráci s Chilskou republikou.
Převzato ze stránek Hvězdárny Valašské Meziříčí