První světlo pro zařízení NGST
tisková zpráva Evropské jižní observatoře č. 2/2015
Na observatoři ESO/Paranal v Chile dopadlo první světlo na zrcadla a detektory nové sestavy dalekohledů NGTS (Next-Generation Transit Survey, Nová generace přehlídky tranzitů). Cílem projektu je hledání takzvaných tranzitujících exoplanet – planet v cizích hvězdných systémech, které z pohledu pozemského pozorovatele přecházejí přes disk své mateřské hvězdy a tím periodicky způsobují měřitelný pokles její jasnosti. Dalekohledy se zaměří především na hledání planet zhruba o velikosti Neptunu, tedy 2krát až 8krát větších než je Země.
Systém NGTS (Next-Generation Transit Survey) tvoří sestava několika dalekohledů s primárním zrcadlem o průměru 20 cm pokrývajících na obloze široké zorné pole. Toto nové zařízení bylo vybudováno konsorciem firem ze Spojeného království, Švýcarska a Německa a je umístěno na observatoři Paranal (Paranal Observatory) v severním Chile. Může tak využít výborných pozorovacích podmínek na tomto stanovišti a také dostupnosti technického zázemí observatoře.
„Potřebovali jsme lokalitu s pokud možno co nejvyšším počtem jasných nocí, s čistým a suchým vzduchem, kde bychom mohli provádět velmi přesná měření tak často, jak to jen bude možné. Paranal proto byla nejlepší volba“, říká Don Pollacco (University of Warwick, UK), jeden z vedoucích pracovníků projektu NGTS.
Systém NGTS je navržen pro práci v plně automatickém režimu a bude nepřetržitě sledovat jasnost stovek tisíc poměrně jasných hvězd na jižní obloze. Při pátrání po exoplanetách dosáhne přesnosti měření jasnosti hvězd na úrovni tisícin magnitudy, což se dosud žádnému pozemnímu širokoúhlému přehlídkovému projektu nepodařilo [2].
Vysoká přesnost měření v celém širokém zorném poli je technicky náročný úkol. Veškeré technologie potřebné pro konstrukci NGTS byly otestovány na menším zařízení, které pracovalo na La Palma (Kanárské ostrovy) mezi lety 2009 a 2010. Systém NGTS rovněž těží z úspěchu experimentu SuperWASP, který je dosud nejúspěšnějším zařízením pro detekci velkých plynných exoplanet.
Objekty a úkazy objevené prostřednictvím NGTS budou dále zkoumány pomocí větších dalekohledů včetně ESO/VLT (Very Large Telescope). Jedním z úkolů je najít malé planety, které jsou dostatečně jasné na to, aby bylo možné určit jejich hmotnost. To následně umožní odvodit jejich hustotu, která je klíčová k určení složení. Také bude možné zkoumat atmosféru planety. Během tranzitu část světla hvězdy prochází atmosférou planety, což se projeví slabou, ale detekovatelnou, změnou vlastností světla přicházejícího od hvězdy. Dosud bylo takto přesných pozorování uskutečněno jen několik. NGTS by však měl poskytnout celou řadu nových vhodných cílů.
Jedná se o první dalekohledy projektu hostujícího na observatoři Paranal, které neprovozuje ESO. Několik přístrojů hostujících projektů pracuje v současnosti za podobných podmínek na starší observatoři La Silla. Data získaná pomocí NGTS však budou součástí archivů ESO (ESO archive) a budou tedy po celá desetiletí k dispozici astronomům z celého světa.
Peter Wheatley, jeden z vedoucích pracovníků celého projektu dodává: „Nemůžeme se dočkat zahájení našeho pátrání po malých planetách kolem nedalekých hvězd. Objevy učiněné pomocí NGTS a následná pozorování většími dalekohledy ze země i z vesmíru, přinesou značný pokrok v našem úsilí o zkoumání atmosfér a složení malých exoplanet podobných Zemi.“
Konsorcium NGTS tvoří University of Warwick(UK), Queen’s University of Belfast (UK), University of Leicester (UK), University of Cambridge (UK); Geneva University (Švýcarsko) a DLR Berlin (Německo).
Převzato ze stránek Hvězdárny Valašské Meziříčí
Poznámky
[1] Projekt NGTS využívá modifikované verze malých vysoce kvalitních dalekohledů, které komerčně vyrábí firma Astro Systeme Austria (ASA). Systém NGTS využívá modifikované kamery ikon-L (Andor Technology, http://www.andor.com), které jsou vybaveny CCD čipy firmy e2v (http://www.e2v.com).
[2] Kosmická observatoř Kepler (NASA) dosahuje řádově vyšší přesnosti měření jasnosti hvězd, ale zaměřuje se na menší oblast oblohy ve srovnání s NGTS. Cílem systému NGTS je hledat jasnější exempláře malých exoplanet, které jsou vhodnější k dalšímu průzkumu.
dalekohled · ESO · exoplanety · paranal · VLT
Linkuj | Jagg | Delicious | Facebook | vybrali.sme.sk
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.