Žijeme v prostředí doslova prosyceném „elektrosmogem“, jehož zdroji jsou všudypřítomné WiFi, mobilní sítě nebo televizní vysílače. Nemohli bychom tuto odpadní energii nějak využít? Snad ano a mohla by být dostatečná např. pro napájení různých senzorů nebo RFID čipů. Vědci sestrojili prototyp antény, která by měla dokázat elektrosmog lapat; zatím zvládne pásmo od 100 MHz do […]
Žijeme v prostředí doslova prosyceném „elektrosmogem“, jehož zdroji jsou všudypřítomné WiFi, mobilní sítě nebo televizní vysílače. Nemohli bychom tuto odpadní energii nějak využít? Snad ano a mohla by být dostatečná např. pro napájení různých senzorů nebo RFID čipů.
Vědci sestrojili prototyp antény, která by měla dokázat elektrosmog lapat; zatím zvládne pásmo od 100 MHz do 15 GHz.. Je propojena s baterií a kondenzátorem. Tyto antény by mělo jít jednoduše „tisknout“ na plastový nebo papírový povrch, jejím základem je stříbro v inkoustové emulzi. Výzkumníci si představují, že příslušný senzor by třeba mohl měřit průtok elektrického proudu a coby systém poslední záchrany vyslat nouzový signál v případě jejího selhání. Čidla v domácnostech by mohla sledovat teplotu nebo vlhkost, na letištích (tam je elektrosmogu zvlášť hodně) zase detekovat výbušniny.
Např. k napájení čidla sledujícího teplotu stačí podle něj anténa vzdálená kilometr od televizního vysílače.
Podrobnosti: Computerworld.cz.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.