Známou kategorií exoplanet jsou tzv. horcí Jupiteři. Jedná se o hmotné plynné světy, které obíhají velmi blízko svých hvězd.
Dle teorií vznikly tyto světy daleko od svých hvězd a hned ve svém dětství migrovaly směrem do vnitřních částí rodícího se planetárního systému. Poblíž hvězdy tyto obří planety vzniknout akrecí nemohly, neměly by k tomu potřebný materiál. Méně slavnou kategorií jsou horcí Neptuni.
Už první data z kosmického dalekohledu Kepler naznačují, že poblíž mateřských hvězd ve vzdálenosti menší než 1 AU neobíhají jen horcí Jupiteři ale také jejich méně hmotní kolegové: horcí Neptuni (o hmotnosti nad cca 10 Zemí) a super-Země (méně než 10 Zemí). Obecně se očekávalo, že i tyto planety vznikly ve větší vzdálenosti od hvězdy a následně podstoupily migraci jako horcí Jupiteři.
Brad Hansen (University of California, Los Angeles) a Norm Murray (Canadian Institute for Theoretical Astrophysics) připravili simulaci, která naznačuje, že horcí Neptuni v mnoha případech nemuseli migraci absolvovat, ale mohli skutečně vzniknout velmi blízko svých hvězd. Tento scénář by měl být dle výsledků reálný v případě velmi masivních protoplanetárních disků. V okolí rodící se hvězdy by se měl nacházet do vzdálenosti 1 AU materiál o souhrnné hmotnosti 50 až 100 Zemí.
Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.