Uhlík není jen zbožňovaný grafen, ale nové technologie jsou spojeny i s již dříve známými nanotrubičkami. Vědcům se z nich nyní podařilo postavit nejmenší dosud známý tranzistor – vešel se do 10 nm. Z křemíku by sice něco podobného šlo zřejmě vytvořit rovněž, ale tranzistor by měl na těchto rozměrech horší vlastnosti. Problémy by byly […]
Uhlík není jen zbožňovaný grafen, ale nové technologie jsou spojeny i s již dříve známými nanotrubičkami. Vědcům se z nich nyní podařilo postavit nejmenší dosud známý tranzistor – vešel se do 10 nm. Z křemíku by sice něco podobného šlo zřejmě vytvořit rovněž, ale tranzistor by měl na těchto rozměrech horší vlastnosti. Problémy by byly s proudovou hustotou/výkonem a uhlíkové nanotrubičky jsou za těchto podmínek také energentické méně náročné.
Aaron Franklin z IBM (výzkum je dílem IBM T. J. Watson Research Center a univerzitních týmů) uvádí, že podobných nadějných materiálů i nápadů existuje celá řada. V tomto případě však výzkumníci již dokázali postavit něco, co fungovalo. Původně existovala obava, že elektrony začnou namísto ustáleného proudu tranzistorem za těchto podmínek tunelovat, to se však nepotvrdilo.
Podrobnosti Computerworld.cz.
Z poslední doby je další nově navrženou nadějnou aplikací uhlíkových nanotrubiček také napájení elektroniky. Ukázalo se totiž, že nanotrubičky mohou fungovat i jako termoelektrický materiál.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.