tisková zpráva společnosti Intel
Systém označovaný jako „Milky Way 2” obsahuje 48 000 koprocesorů Intel® Xeon Phi™ a 32 000 procesorů Intel® Xeon® a dosahuje nejvyšší výkonnosti 54,9 petaflopu (54,9 kvadrilionu floating point operací s plovoucí desetinnou čárkou za sekundu) – to je dvakrát více, než kolik měl nejvýše hodnocený systém v posledním vydání žebříku z listopadu 2012. Milky Way 2 je od roku 1997 vůbec prvním takto hodnoceným systémem, který používá výhradně procesory a koprocesory Intel.
Společnost Intel rovněž oznámila rozšíření portfolia koprocesorů Intel Xeon Phi a poodhalila detaily jejich druhé generace s pracovním názvem „Knights Landing”. Nové produkty a technologie budou dále výrazně zvyšovat energetickou efektivitu a výkon superpočítačů po celém světě.
Očekává se, že celosvětově segment vysoce výkonných počítačů (HPC) zvýší v následujících čtyřech letech své příjmy o 36 procent1 z 11 na 15 miliard amerických dolarů. Superpočítače jsou v současné době používány k přesnějším předpovědím počasí, pomáhají s výzkumem efektivnějších zdrojů energie, podílejí se na vývoji léků, sekvencování lidského genomu a analýze takzvaných velkých dat.
„Intel napomáhá vizí a řešeními svých superpočítačů razit cestu k inovacím, novým objevům a vyšší konkurenceschopnosti,” říká Raj Hazra, viceprezident a generální manažer divize Technical Computing Group společnosti Intel a zároveň dodává: „Existuje obrovská poptávka po vyšším počítačovém výkonu při současné vyšší energetické účinnosti. Se stávajícími a budoucími generacemi koprocesorů Intel Xeon Phi, procesorů Intel Xeon, řešením a softwarem Intel® TrueScale je společnost Intel jedinečně vybavena k tomu, aby klientům dodávala komplexní řešení bez jakýchkoli kompromisů.”
Od představení Intel Xeon Phi před šesti měsíci vytvořily procesory Intel Xeon a koprocesory Intel Xeon Phi silnou kombinaci, jež dnes pohání mnohé z nejrychlejších superpočítačů světa. Koprocesory Intel Xeon Phi postavené na architektuře Intel® Many Integrated Core (Intel MIC) řeší potřebu vysokého výkonu při snížení energetické náročnosti.
Přes 80 procent (celkem 403 systémů) superpočítačů ve 41. vydání žebříčku „500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě“ pohání procesory Intel. Ze systémů, které se v žebříčku objevily poprvé, zaujímá Intel dokonce plných 98 procent. Červnové vydání žebříčku zaznamenalo 11 systémů postavených na koprocesoru Intel Xeon Phi, a to včetně systémů petaflopové třídy jako „Milky Way 2” o výkonu 54,9 petaflopu nebo „Stampede” o výkonu 8,5 petaflopu.
Žebříček superpočítačů vychází pololetně. Je dílem Hanse Meuera z mannheimské univerzity, Ericha Strohmaiera, Horsta Simona z výpočetního střediska amerického ministerstva energetiky a Jacka Dongarry z Univerzity Tennessee. Kompletní zpráva je k dispozici na adrese http://www.top500.org/