Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Nejstarší elektrospotřebič – kinopromítačka stará více než 100 let

***Tisková zpráva společnosti Asekol

 

Nezisková společnost ASEKOL, která organizuje sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení, dnes vyhlásila výsledky soutěže O nejstarší sebraný elektrospotřebič. Cílem bylo zachránit historicky hodnotné přístroje, které by jinak byly recyklovány. Do soutěže se zapojilo přes 70 obcí, provozovatelů sběrných dvorů a pracovníků obsluhy, které poslaly téměř stovku spotřebičů. Soutěžilo se ve třech kategoriích, o vítězích rozhodla komise specialistů. Ocenění se dočkali odesílatelé deseti spotřebičů, mezi něž ASEKOL rozdělil 218 000 korun. Nejstaršímu přístroji, kinopromítačce, je 109 let.

V České republice se ročně prostřednictvím sběrných dvorů vybere zhruba 35 000 tun vysloužilých elektrozařízení. Ty jsou následně odvezeny ke zpracovateli, který provede jejich recyklaci. Většina z těchto spotřebičů má cenu jen ve vztahu k životnímu prostředí, ale najdou se i výjimky, které stojí za to zachránit. „Soutěž O nejstarší sebraný elektrospotřebič sloužila především k ochraně historicky hodnotných spotřebičů. Sekundárním efektem pak bylo zvýšení motivace obcí a provozovatelů sběrných dvorů k propagaci třídění elektroodpadu. Za šest měsíců konání akce lidé přinesli téměř stovku historických spotřebičů, což považujeme za velký úspěch,“ říká vedoucí oddělení sběrné sítě a regionální spolupráce kolektivního systému ASEKOL Gabriela Setunská.

ASEKOL Soutěž O nejstarší sebraný elektrospotřebič vyhlásil loni 20. října. Obce, provozovatelé sběrných dvorů a pracovníci obsluhy mohli přístroje hledat ve zpětném odběru do 31. března 2009. Soutěž se vztahovala na spotřební elektroniku, výpočetní techniku a telekomunikační zařízení a elektrické hračky a zařízení pro volný čas, tedy druhy elektrozařízení, o něž se stará ASEKOL. Do soutěže byla přijímána pokud možno pouze kompletní elektrozařízení v zachovalém stavu. V každé kategorii byly vybrány tři nejstarší spotřebiče, přičemž u každého z nich byla oceněna obec, provozovatel sběrného dvora a pracovník obsluhy. Rozděleno tak bylo 30 cen v celkové hodnotě 218 000 korun.

Největší konkurence v soutěži byla v kategorii spotřební elektroniky, v níž se sešlo 81 „soutěžících“. Nejstarším sebraným spotřebičem se stala kinopromítačka z roku 1900. Odevzdali ji ve sběrném dvoře v Bílině. „Více než polovina spotřebičů časově spadala do 50. a 60. let, objevily se však i přístroje z let 30. a 40. Vedle kinopromítačky byly jako nejstarší spotřebiče vyhodnoceny rozhlasový přijímač Philips Philette 964 AS z roku 1933/34, horské slunce Hanau z roku 1935 a telefon Tesla z roku 1949,“ upřesňuje předseda hodnotící komise Petr Nekuža z Technického muzea v Brně. Dalšími členy poroty byli Jiří Macek, taktéž z Technického muzea v Brně, a jednatel kolektivního systému ASEKOL Jan Vrba.

 

Budoucnost vítězných elektrospotřebičů dostává stále výraznější kontury. Podle Gabriely Setunské je ASEKOL vystaví a jejich fotografie budou použity v rámci propagace třídění vysloužilých elektrozařízení.

 

 

Spotřební elektronika

Elektrospotřebič

Rok výroby

Provozovatel sběrného dvora

Obec

1. místo

Rozhlasový přijímač PHILIPS PHILETTE 964 AS

1933/34

Václav Ruml

Sezemice

2. místo

Rozhlasový přijímač PHILIPS MARS 947 A

1935/36

SD RESUR

Karlovy Vary

3. místo

Rozhlasový přijímač Telegrafia Triumf-Bali

1936/37

TS Města Dvůr Králové n. L.

Dvůr Králové n. L.

 

Výpočetní technika a telekomunikační zařízení

 

 

 

 

1. místo

Telefon TESLA

1949

RUMPOLD R –

Rokycany

Bělá nad Radbuzou

2. místo

Elektrický kalkulační stroj NISA

1965/70

Obec Záluží

Obec Záluží

3. místo

Počítač Commodore 64

1985

Služby města Veselí n. Moravou

Veselí nad Moravou

 

Elektrické hračky a zařízení pro volný čas

 

 

 

 

1. místo

Horské slunce HANAU

1935

TS města Dvůr Králové n. L.

Dvůr Králové n. L.

2. místo

Videohra GT 330 GS 02

1980/1990

Obec Dvorce u Bruntálu

Sběrné místo Dvorce u Bruntálu

3. místo

nebylo uděleno

 

 

 

 

Zvláštní ocenění

 

 

 

 

1. místo

Kinopromítačka

1900

Městské TS Bílina

Bílina

2. místo

Promítačka Meopta OP 16

50. léta 20. století

Boris Kováč

Hostinné

 

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru