Největší žijící velemlok zůstane v Praze, má šanci i na další rekordy

Aktuality |

Karlo v současné době měří 158 cm a váží 35 kilogramů.




tisková zpráva Zoo Praha

Karlo, který v pražské zoo obývá loni otevřené Velemlokárium, je podle všeho největším žijícím velemlokem čínským na světě a tím i vůbec největším obojživelníkem na planetě. Svou délkou 158 centimetrů o téměř dva decimetry překonává velemloka nedávno objeveného poblíž čínského Čchung-čchingu (Chongqingu), o kterém jako o ohromné senzaci informovala zahraniční média.

Karlo byl do Velemlokária zapůjčen ze Staatliches Museum für Naturkunde v Karlsruhe původně na dobu jednoho roku. Nyní je však již jisté, že v pražské zoo zůstane natrvalo. „Je to uznání našim chovatelům a současně ten nejhezčí dárek k letošním Vánocům,“ říká ředitel Miroslav Bobek.
Při svém příchodu do Zoo Praha před devatenácti měsíci měřil Karlo 155 cm a vážil 26 kilogramů. Páteční kontrola však ukázala, že v současné době měří 158 cm a váží 35 kilogramů.
„Pátrali jsme, zda někde ve světě není znám větší velemlok, ale v žádné databázi, odborné literatuře, ani po konzultacích s kolegy ze zahraničí jsme většího neobjevili. Průměrná velikost uváděná u velemloků čínských je 114 cm a váha 25 až 30 kg. Historicky největší byl jedinec uvedený v Guinessově knize rekordů, který žil v čínské provincii Chu-nan (Húnán). Měřil 180 cm a vážil 65 kilogramů,“ uvádí kurátor Petr Velenský. Karlovi je dnes necelých čtyřicet let, v Zoo Praha by mohl prožít ještě zhruba stejnou dobu, a pokud poroste stejným tempem, mohl by překonat i uvedený historický rekord.
Také další dospělí pražští velemloci, Natali a Šmíca, ani ve svých dvaceti letech nemají ukončený růst. Šmíca momentálně dosahuje délky 110 cm a váží skoro 14 kilogramů a rovněž Natali vyrostl, a to na 137 centimetrů, a přibral na více jak 25 kilogramů.
V předminulém týdnu se chovatelé rozhodli největší velemloky v rámci expozice přestěhovat. Ve Velemlokáriu (ve směru prohlídky) návštěvníci jako prvního uvidí Šmícu, Karlo zůstal na stejném místě, poté následují čtyři čtyřletá mláďata, která již měří kolem 60 centimetrů a váží skoro 2 kilogramy, a poslední je Natali (k vidění zespoda).

Poznámky PH: Zajímavé, jak různě se mění délka a hmotnost. Obojživelníka takové velikosti by člověk čekal naposledy někdy v triasu. Kdyby byli rozšířeni ve stejné oblasti, konkuroval by si velemlok ekologicky třeba s krokodýlem? Také stojí za povšimnutí očekávaný dožitý (a vlastně už i aktuální) věk.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.