***tisková zpráva Českého hydrometeroologického ústavu
Ničivé následky povodní v letech 1997, 2002, 2006 a 2009, které si vyžádaly ztráty na lidských životech a způsobily obrovské škody na zdraví i majetku, ukázaly nutnost budování komplexního systému ochrany před povodněmi a integrovaného záchranného systému České republiky. Jednou z klíčových součástí těchto systémů je předpovědní povodňová služba Českého hydrometeorologického ústavu (dále jen ČHMÚ).
Nový superpočítačový systém umožní realizovat pokrok klíčových předpovědních aplikací ČHMÚ. Dodávku, implementaci a servis superpočítače realizuje společnost Bull v rámci projektu 3MP – Modernizace systému Měření, Modelování a Předpovědí povodňové služby České republiky. Tento projekt je spolufinancován z evropských fondů v rámci operačního programu životního prostředí.
Hlavní součástí první fáze dodávky systému je v dnešní době nejvýkonnější vektorový superpočítač NEC SX-9 se špičkovým výkonem 1,6 teraflops a jedním terabytem operační paměti, doplněný o dva podpůrné servery NEC Express 5800R140a-4 4-socket Enterprise Server a o globální diskové pole NEC gStorageFS s kapacitou přesahující 100 terabytů. Po dokončení migrace meteorologických aplikací na nový systém budou jeho početní výkon a operační paměť zdvojnásobeny.
RNDr. Radmila Brožková, CSc., vedoucí oddělení numerické předpovědi počasí z ČHMÚ řekla: „S novým superpočítačem budeme moci zdvojnásobit rozlišení modelu ALADIN a také využít jeho novou verzi, která explicitně modeluje velké srážkové systémy a zároveň konzistentně parametrizuje srážkové systémy prostorově malých měřítek, jako jsou například bouřky. Zdokonalení provozní verze předpovědního modelu ALADIN nám umožní kvalitnější zabezpečení systému včasného varování a tím posílení preventivní složky ochrany zdraví a majetku obyvatel České republiky.“
Český hydrometeorologický ústav je zakládajícím členem konsorcia ALADIN s partnery jako Météo-France, které v současnosti sdružuje šestnáct zemí a je evropským projektem pro vývoj numerických modelů předpovědi počasí. ČHMÚ se tak dlouhodobě podílí na vědeckém a technickém vývoji modelu ALADIN. Provozní aplikace tohoto modelu pro středoevropský region a národní území je realizována v ČHMÚ nepřetržitě od roku 1998 a stala se klíčovou složkou předpovědní povodňové a výstražné služby. Výkonný počítač umožní ČHMÚ pokračovat v dalším vývoji ambiciózních budoucích verzí modelu ALADIN a prohlubovat spolupráci v modelování atmosféry a numerické předpovědi počasí s meteorologickými službami středoevropského regionu.
„Jsem velice rád, že naše společnost může svou činností přispět tak významnému oboru, jako je meteorologie, který má dopad na všechny obyvatele České republiky“, uvedl Ing. Josef Havaš, MBA, generální ředitel společnosti Bull.