Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Objeven nejstarší hebrejský nápis

Prokázal údajně, že jde o nápis v hebrejštině (paleohebrejském písmu), což z něj činí dosud nejstarší známý doklad použití tohoto písma/jazyka. Nápis má spadat přibližně do doby panování krále Davida. Galil tvrdí, že tak staré užívání hebrejského písma dává možnost, že i řada starozákonních textů mohla být poprvé zapsána dříve, než se dosud soudilo. Samotný nápis je zapsán inkoustem na keramickém úlomku o velikosti 15 x 16,5 cm.

tabulka

Tabulka byla objevena před asi rokem a půl v Khirbet Qeiyafa blízko údolí Elah, což byla v tehdejším Judsku periferie. V Jeruzalémě se tedy hebrejsky mohlo psát již mnohem dříve.

Galil uvádí, že pro prohlášení nápisu za hebrejský má důvody jak přímo jazykové (používání určitých slov), tak i kulturní. Text, respektive jeho zachovaná část, například nevzývá žádné „pohanské“ bohy, ale týká se vdov a sirotků, přičemž jeho styl má být podobný biblickým proroctvím.

 

Zdroj: Eurekalert

Na podobné téma viz také:

V pyramidě ze Staré říše identifikován nejstarší semitský text

Poznámka: Nicméně o tolik starší nápisy ve starohebrejském písmu být nemohou, protože toto písmo vzniklo z fénického, a fénická abeceda mohla zase vzniknout cca v 12-11. století př. n. l. 

Hebrejské písmo na české Wikipedii

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru