GJ 436 c má průměr jen 0,66 Země.
To je tak, když se klíčové věci dozvíte až na pátém rande… GJ 436 a Spitzer, to je stará láska. Infračervený kosmický dalekohled totiž v minulosti několikrát zkoumal planetu „b“, která je co do velikosti téměř přesnou kopií Neptunu. Oběžná doba je ovšem jen 2,64 dní a mateřskou hvězdou je červený trpaslík.
Nejnovější objev ale vyrazil astronomům dech. Spitzer našel u GJ 436 planetu o poloměru jen 0,66±0,04 Země a oběžnou dobou 1,37 dní. Z dat navíc vyplývá, že planeta s označením „c“ může mít brášku o podobné velikosti ale zatím neznámých parametrech oběžné dráhy.
Pokud by měly planety podobnou hustotu jako naše Země, dosahovaly by asi třetiny pozemské hmotnosti. Přestože je mateřskou hvězdou červený trpaslík a minimálně GJ 436 c obíhá dosti blízko, získat radiální rychlosti nebude jednoduché, takže zjištění hmotnost a ověření objevu nezávislou metodou se zatím odkládá.
Pro příznivce života ve vesmíru máme špatnou zprávu, teplota na povrchu bude atakovat 600°C, takže nic vhodného pro astrobiologické úvahy.
Samozřejmě se zase vyrojí informace, že GJ 436 c je nejmenší známou exoplanetou. Některé objevy Keplera však nejsou daleko (například KOI-55 nebo Kepler-42 c alias KOI-961.03) a vzhledem k nepřesnostem pozorování je stanovování přesného pořadí už poněkud zbytečné.
GJ 436 však bude prvním tranzitujícím multiplanetárním systémem, který nebyl objeven Keplerem.
Poznámka: GJ 436 b je také označována jako UCF-1.01
Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.