Ostrava už má jeden z nejvýkonnějších superpočítačů střední Evropy

Aktuality |

Do Ostravy dnes dorazil kontejner s prvním, „menším“ ze dvou klastrů (částí) superpočítače, který bude provozovat  Národní superpočítačové centrum IT4Innovations.




tisková zpráva Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava

Kontejner obsahuje superpočítač o výkonu srovnatelném s 3.900 běžnými notebooky. Byl umístěn na speciálně připraveném venkovním prostranství, v porubském areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). „Tento superpočítač je několikrát menší než ten, který zprovozníme za dva roky, i tak se ale řadí mezi nejvýkonnější superpočítače střední Evropy,“ komentuje rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák. Stroj je unikátní i v tom, že je ukotven do venkovního kontejneru. „Superpočítač jsme do kontejneru umístili proto, abychom nemuseli čekat na dokončení nové budovy superpočítačového centra IT4Innovations. Čeští vědci potřebují velké výpočetní zdroje a potřebují je nyní,“ vysvětluje Branislav Jansík, ředitel superpočítačových služeb IT4Innovations.
„Kontejner obsahuje kompletní a smontovaný superpočítač včetně napojení na veškeré podpůrné subsystémy jako je chlazení a zabezpečení,“ upřesňuje Tomáš Hlavsa ze společnosti BULL, která uspěla v déle než rok trvajícím tendru a superpočítač pro IT4Innovations dodává. Od přivezení superpočítače má společnost BULL přibližně měsíc na jeho napojení na připravené infrastruktury. Další měsíc budou probíhat tzv. akceptační testy, které prověří stabilitu a spolehlivost celého systému. Spuštění superpočítače proběhne v květnu. Do superpočítače se také konfiguruje jeho nové jméno, které vzešlo ze soutěže, do níž se zapojila i široká veřejnost. Vítězné pojmenování tak bylo vybráno ze 6 196 návrhů. Superpočítač je umístěn v kontejneru, který měří přibližně 13 metrů.

Superpočítač budou ze začátku využívat tuzemské výzkumné instituce. Z těch už projevily zájem Akademie věd, Karlova univerzita, České vysoké učení technické a mnohé další. „O možnost využívání superpočítače žádají také nově budovaná centra excelentního výzkumu, pražské ELI a brněnský CEITEC,“ doplňuje Jansík. Na ostravském superpočítači se tak bude počítat např. v oblasti nanotechnologií, biomedicíny, při vývoji nových léčiv, ve strojírenství či automobilovém průmyslu a v chemii.
Ostravský superpočítač vzniká ve dvou etapách. Společnost BULL dodává tzv. malý klastr („menší superpočítač“). V současnosti probíhá nový tendr na dodávku finální části superpočítačové technologie tzv. velký klastr, který by v době svého dokončení měl patřit mezi sto nejvýkonnějších strojů světa. Mezitím bude dostavěna nová budova superpočítačového centra, do které se oba stroje přestěhují.
Celkové náklady na výrobu, instalaci a provoz první části ostravského superpočítače, spolu s dvouletým pronájmem mobilního datového centra, vyjdou na 90 milionů korun. Celkově má projekt Národního superpočítačového centra IT4Innovations hodnotu zhruba dvě miliardy korun. Zahrnuje i čerstvě rozestavěnou budovu centra za zhruba 193 milionů korun, která pak bude ukrývat celý superpočítač i všechny související výzkumné aktivity. VŠB – TUO získala na projekt 1,8 miliardy korun z evropských fondů.
Národní superpočítačové centrum IT4Innovations se zaměřuje na vědecký výzkum v oblasti informačních technologií, a to právě s důrazem na výzkum a vývoj v oblasti superpočítání. Na projektu od počátku spolupracují také další tři univerzity – Ostravská univerzita, Slezská univerzita a VUT Brno. Spolu s nimi se na jedinečném centru superpočítání podílí také Akademie věd, přesněji její Ústav geoniky. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations je od svého počátku součástí mezinárodní sítě superpočítačových expertních pracovišť PRACE a členové jeho týmu jsou mezinárodně uznávanými odborníky.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.