Parazitní napájení – energie i z pohybu prstů na klávesnici

Aktuality |

Myšlenka elektroniky napájené energií lidské chůze není žádnou novinkou. Když ale začneme systematicky uvažovat tímto způsobem, jsou zdroje energie takřka nepřeberné. Můžeme „parazitovat“ na v podstatě všech biologických pochodech, rozdílu teploty mezi tělem a okolím (Elektřina z teplotního rozdílu lidského těla a okolí), ale třeba i na tepu srdce. I zde již existují plány a […]




Myšlenka elektroniky napájené energií lidské chůze není žádnou novinkou. Když ale začneme systematicky uvažovat tímto způsobem, jsou zdroje energie takřka nepřeberné. Můžeme „parazitovat“ na v podstatě všech biologických pochodech, rozdílu teploty mezi tělem a okolím (Elektřina z teplotního rozdílu lidského těla a okolí), ale třeba i na tepu srdce. I zde již existují plány a prototypy, jak to využívat například pro napájení různých nanostrojků s rolí stimulátorů apod.

Zhong Lin Wang z Gruzínského technologického institutu nyní přišel například s myšlenkou, že jako zdroj energie by se mohlo používat i psaní na počítači – člověk by si za tímto účelem oblékal při psaní speciální rukavice (viz ukázka videa na New Scientistu, která nadto ukazuje i elektřinu získávanou z pobíhání křečka). Energie by šla získávat z „myšování“, nebo nakonec i z mimovolných pohybů, které provádíme prakticky neustále.

 

Zdroj: New Scientist

 

Poznámky:

– Samotné živé organismy jsou specialisté právě na vyhledávání a využívání energetických gradientů. Z tohoto hlediska na ně můžeme pohlížet přímo jako na tepelné stroje (což je metafora vhodně doplňující tu „počítačovou“). Viz např. článek Život jako větrný mlýn a korouhvička.

– Samozřejmě je otázka, co z toho je prakticky využitelné, například vyvstává otázka, jak zajistit stálý příkon. Ovšem představa různých „nástavců“, které by zpracovávaly nevyužitou energii třeba při zvedání půllitru piva, čištění zubů, žvýkání žvýkačky, obracení stránek knih nebo sexu je vysloveně komická. (Pravidelný příkon by snad mohl zajistit ale maximálně někdo trpící tikem.)

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.