Při odpovědích se soutěžícím dostává nápovědy, systém tedy musí umět analyzovat i jemně naznačené významy, ironii a další složitosti lidského jazyka.
***tisková zpráva společnosti IBM
IBM vyvíjí počítač, který bude soutěžit s lidmi v populárním americkém televizním kvízu Jeopardy. Počítačový systém vyvinutý na základě vědeckého grantu bude demonstrovat schopnost předvídat přesné odpovědi na složité otázky v rekordním čase.
Společnost IBM detailně představila nový vyspělý počítačový systém, který bude schopen soutěžit s lidmi v oblíbeném americkém televizním kvízu Jeopardy! (obdoba českého Riskuj!).
Na tomto počítačovém systému přezdívaném „Watson“ pracovali výzkumní pracovníci společnosti IBM plné dva roky. Tvůrci tohoto systému QA (Question Answering, tedy zodpovídání dotazů) jsou přesvědčeni, že jejich systém porozumí i velice složitým otázkám a dokáže je zodpovědět tak rychle a přesně, že se bude moci zúčastnit populárního televizního kvízu Jeopardy!
Jeopardy! je televizní soutěž, jež od soutěžících vyžaduje široké znalosti a rychlé reakce. Soutěž pokrývá široké spektrum témat, jako jsou historie, literatura, politika, film, kultura nebo věda. Vzhledem k širokému rozpětí představuje obrovskou výzvu pro počítačový systém, navíc soutěžící musejí odpovídat co nejrychleji a co nejpřesněji. Při odpovědích se soutěžícím dostává nápovědy, systém tedy musí umět analyzovat i jemně naznačené významy, ironii a další složitosti jazyka, v nichž lidé excelují a počítače dosud žalostně selhávaly. Watson bude disponovat skutečně vyspělými analytickými schopnostmi, přičemž nebude – stejně jako nemohou být soutěžící – připojen k internetu nebo jakémukoli jinému externímu zdroji.
Cílem výzkumu, jehož je Watson produktem, je pozvednout počítačovou inteligenci a komunikaci mezi počítačem a člověkem na zcela novou úroveň. Společnost IBM plánuje využít technologické schopnosti vyvinuté pro systém Watson i v jiných aplikacích, jež najdou uplatnění v široké škále odvětví.
O systému IBM Watson
Systém Watson byl navržen tak, aby si hravě poradil se sémantikou – tedy s významem skrytým v slovech. Díky tomu bude schopen odpovídat na dotazy vyžadující identifikaci relevantního a nerelevantního obsahu, interpretaci dvojznačných výrazů a slovních hříček. Stejně tak bude schopen analyzovat otázky do pod-otázek a bude umět provádět logickou syntézu finální odpovědi. Vedle toho bude moci odpovědi doložit statistickými doklady. Odpovědi na otázky by měl systém vygenerovat během několika vteřin, takže bude moci soutěžit s lidmi, kteří rovněž své vědomosti dokáží uplatnit během vteřiny.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.