Na CIO-BusinessWorld pokračuje seriál Průkopníci digitálního věku. Na řadě je tentokrát Howard Aiken, který stál v roce 1944 na Harvardu za konstrukcí počítače Mark I (ještě ne plně elektronický, ale fungující i na mechanickém principu). „…jednoho dne si ho k sobě zavolal šéf fyzikální katedry Frederick Saunders, který se dozvěděl o jeho návrzích výpočetního stroje, […]
Na CIO-BusinessWorld pokračuje seriál Průkopníci digitálního věku. Na řadě je tentokrát Howard Aiken, který stál v roce 1944 na Harvardu za konstrukcí počítače Mark I (ještě ne plně elektronický, ale fungující i na mechanickém principu).
„…jednoho dne si ho k sobě zavolal šéf fyzikální katedry Frederick Saunders, který se dozvěděl o jeho návrzích výpočetního stroje, a prozradil mu, že na půdě budovy se takový přístroj nachází, jen nikdo neví co s ním. Jednalo se o jednu z Babbageových „výpočetních mašin“, kterou na Harvardovu univerzitu v roce 1886, při příležitosti oslav 250 let od založení univerzity, přivezl vynálezcův syn.“
Zbytky počítače Mark 1 jsou poté, co byl v roce 1959 rozebrán, uloženy zčásti na Harvardu, zčásti v muzeu počítačové historie IBM.
I když Mark 1 byl použit i při návrhu atomové bomby, zajímavé je, že Aiken nikdy nevěřil, že by počítače mohly najít uplatnění mimo univerzity či armádu…
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.