Počítač prý pozná, zda člověka klepne

Aktuality |

Letošní letní počasí nebylo zrovna pro lidi se slabými nervy. V kombinaci se stresem či rozšílením mohl totiž infarkt či mrtvice přijít jedna dvě. Otázkou je, zda lze takovou událost předvídat. Pochopitelně trochu ano, třeba monitoringem biologických funkcí. A co třeba pouze pozorováním obličeje? Samozřejmě občas někdo zrudne nebo mu zapulzuje žíla na čele, ale jinak […]




Letošní letní počasí nebylo zrovna pro lidi se slabými nervy. V kombinaci se stresem či rozšílením mohl totiž infarkt či mrtvice přijít jedna dvě. Otázkou je, zda lze takovou událost předvídat. Pochopitelně trochu ano, třeba monitoringem biologických funkcí. A co třeba pouze pozorováním obličeje? Samozřejmě občas někdo zrudne nebo mu zapulzuje žíla na čele, ale jinak se taková předehra před mrtvicí vyskytuje spíše jen ve filmech.

Vědci z MIT ovšem vyvinuli algoritmus, který by měl dokázat sledovat i drobné proměny tváře a z toho odhadnout pravděpodobnost nedobré prognózy. Některé zmeny jsou cyklické odpovídají třeba tepu srdce nebo dýchání. Jiné zase náhodné (proměna osvětlení), když se ale data správně analyzují, prý z nich lze nějaké vodítko získat. Software přitom umí zaznamenat i drobné proměny (protože odruší zbytek dat), kterých si člověk nemá šanci všimnout.

Podobný přístup by podle autorů výzkumu mohl mít smysl tam, kde se požaduje neinvazivní a bezkontaktní metoda nevyžadující připínat na tělo různá čidla (novorozenci apod.).

Mimochodem, příslušný algoritmus spadá sice do analýzy obrazu, nicméně se má podobat metodám, které se používají při práci s hudbou.

Podrobnosti Computerworld.cz.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.