Pohotovostní režim přístrojů je velkým žroutem elektrické energie, IBM to chce změnit

Aktuality |

***tisková zpráva společnosti IBM École Polytechnique Fédérale de Lausanne a IBM ohlásily významnou vědeckou iniciativu. Spolupracují na ní s několika předními akademickými i korporátními vědeckými organizacemi z celé Evropy. Cílem iniciativy je zastavit alarmující růst spotřeby energie elektronických zařízení od mobilních telefonů přes notebooky a televize až po superpočítače. Posláním výzkumného projektu Steeper je desetinásobně zvýšit energetickou účinnost […]




***tisková zpráva společnosti IBM

École Polytechnique Fédérale de Lausanne a IBM ohlásily významnou vědeckou iniciativu. Spolupracují na ní s několika předními akademickými i korporátními vědeckými organizacemi z celé Evropy. Cílem iniciativy je zastavit alarmující růst spotřeby energie elektronických zařízení od mobilních telefonů přes notebooky a televize až po superpočítače. Posláním výzkumného projektu Steeper je desetinásobně zvýšit energetickou účinnost těchto zařízení za provozu a v podstatě eliminovat spotřebu energie v pohotovostním režimu.

Projekt Steeper koordinuje École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL). Účastní se ho přední podnikové výzkumné organizace IBM Research – Curych, Infineon a Global Foundries; velké výzkumné ústavy CEA-LETI a Forschungszentrum Jülich a akademičtí partneři Università di Bologna, Technische Universität Dortmund, Università degli studi di Udine a Università di Pisa. Manažerskou podporu zajišťuje SCIPROM.

Vědci spolupracující na projektu využijí odborné znalosti a výzkum v oblasti tranzistorů typu TFET (tunnel field effect transistor) a nanometrických polovodičů aby zlepšili využití energie v elektronice. Pro ilustraci stávajícího problému je možné si představit vodovodní kohout, který kape i při maximálním dotažení ventilu. Podobně i z dnešních tranzistorů energie neustále uniká a ztrácí se i v pohotovostním režimu. Vědci doufají, že se jim v rámci projektu Steeper podaří úniky zastavit novou metodou těsnějšího závěru ventilu, neboli hradla tranzistoru. Hradlo tranzistoru chtějí také otevírat a zavírat pro maximální průtok proudu na méně otáček, tj. s menším napětím pro maximální účinnost.

Podle údajů International Energy Agency (IEA) mají současná elektronická zařízení na kontě 15 procent spotřeby elektrické energie v domácnostech. Spotřeba energie informačními a komunikačními technologiemi a také spotřební elektronikou se má do roku 2022 zdvojnásobit a do roku 2030 dokonce ztrojnásobit na 1 700 terawatthodin. To odpovídá celkové rezidenční spotřebě elektřiny Spojených států a Japonska v roce 2009.

Výrazné plýtvání představuje obrovská spotřeba přístrojů v pohotovostním režimu. Odhaduje se, že v členských státech EU mají přístroje v pohotovostním režimu na svědomí desetinu spotřeby veškeré elektronické energie spotřebované domácnostmi a kancelářemi. Do roku 2020 má spotřeba elektřiny v pohotovostním režimu nebo ve vypnutém stavu vzrůst na 49 terawatthodin ročně. To zhruba odpovídá roční spotřebě elektřiny Rakouska, Česka a Portugalska dohromady.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.