Mnoho lidí však distribuované výpočty kritizuje a poukazuje na to, že za několik let nevedly ke konkrétnímu a hmatatelnému výsledku. Distribuované výpočty tak mají (pokud se to dělá dobře) alespoň popularizační potenciál a přivádějí k vědě i lidi, kteří by se k ní jinak nedostali.
Jiskřička naděje pro distribuované výpočty vzplála v projektu Einstein@home. Ten se primárně zabývá hledáním gravitačních vln. Potvrzení existence gravitačních vln, které předpověděl už Albert Einstein, by aspirovalo na jeden z největších objevů v historii fyziky. Primárním zdrojem dat pro projekt Einstein@home je observatoř LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory). Od roku 2009 jsou do zpracování zahrnuty i data z legendárního radioteleskopu Arecibo v Portoriku.
Díky distribuovaným výpočtům se nyní přes projekt Einstein@home podařilo objevit nový pulsar s označením PSR J2007+2722, který se nachází ve vzdálenosti 17 000 světelných let směrem v souhvězdí Lištičky.
O objev se postarali manželé Chris a Helen Colvinovi z Ames (Iowa, USA) a Daniel Gebhardt z Universitat Mainz v Německu.
Pulsar je rychle rotující neutronová hvězda. PSR J2007+2722 se kolem své osy otočí 41x za jedinou sekundu! Na rozdíl od ostatních pulsarů však vykazuje relativně slabé magnetické pole. Podle astronomů byl kdysi patrně v páru s normální hvězdou, které kradl materiál. Podobné binární systémy nejsou ve vesmíru nikterak výjimečné. V tomto případě však hvězdná příbuzná explodovala a pulsar je nyní v kosmickém prostoru osamocen.
Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno.