Fungování algoritmu GooglePageRank zde již bylo představeno (Matematika za Google PageRankem není tajná). Jak se zdá, příslušný výpočet je dalším příkladem situace, kdy máme k dispozici efektivní kvantový algoritmus. Autoři tohoto postupu tvrdí, že výhoda kvantového algoritmu proti klasickému je tím větší, čím více stránek takto řadíme, a navíc lze úlohu hodně zjednodušit i tím, […]
Fungování algoritmu GooglePageRank zde již bylo představeno (Matematika za Google PageRankem není tajná). Jak se zdá, příslušný výpočet je dalším příkladem situace, kdy máme k dispozici efektivní kvantový algoritmus. Autoři tohoto postupu tvrdí, že výhoda kvantového algoritmu proti klasickému je tím větší, čím více stránek takto řadíme, a navíc lze úlohu hodně zjednodušit i tím, že rychle dokážeme vyloučit stránky, u nichž PageRank není třeba přepočítávat.
Jak internetového obsahu přibývá, možná i Google se přiblíží k hranici současným výpočetních možností. Je třeba ovšem dodat, že nová metoda vyžaduje „maličkost“ – fungující kvantový počítač. Do té doby je to stejná hračka jako Groverův nebo Shorův algoritmus. Navíc není úplně jasné, co nový algoritmus přesně optimalizuje, zřejmě nějaké operace s maticemi.
PageRank hrál velkou roli v době nástupu Googlu, když oproti konkurenci výrazně zvýšil relevantnost vyhledávání – algoritmus posuzuje nejen zastoupení klíčových slov na stránce, ale řazení výsledků se provádí podle „obecného významu“ stránky. Dnes už má ale Google k dispozici i celou řadu dalších ohodnocovacích metod. Čili kvantový výpočet PageRanku je prostě zajímavá věc, ale v tuto chvíli asi bez dalšího významu…
Podrobnosti Computerworld.cz.
Komentáře
30.07.2014, 02:10
.... ñïàñèáî çà èíôó!...
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.