O dvouvrstvém grafenu se zde psalo nedávno. Šestiúhelníky grafenu mohou být nad sebou uspořádány buď tak, že mají vrcholky nad sebou, nebo že vrcholky následující vrstvy jsou nad středem spodního šestiúhelníku. Viz také: Grafen má unikátní vlastnosti i ve 2 vrstvách Pokud přidáme (předešlá varianta č. 2) třetí vrstvu, můžeme ji zase vrátit nad vrcholky […]
O dvouvrstvém grafenu se zde psalo nedávno. Šestiúhelníky grafenu mohou být nad sebou uspořádány buď tak, že mají vrcholky nad sebou, nebo že vrcholky následující vrstvy jsou nad středem spodního šestiúhelníku.
Viz také: Grafen má unikátní vlastnosti i ve 2 vrstvách
Pokud přidáme (předešlá varianta č. 2) třetí vrstvu, můžeme ji zase vrátit nad vrcholky té první, nebo ve „zkosení“ pokračovat. Výsledkem jsou pak varianty ABA nebo ABC, které mají výrazně odlišné vlastnosti mj. i z hlediska elektrické vodivosti. ABC se kupodivu chová údajně jako izolant. Takže je třeba možné, že na tomto základě bude možné konstruovat i různé přepínače.
Grafen prostě stále překvapuje, zdá se být přímo rezervoárem unikátních vlastností.
Podrobnosti Computerworld.cz.
Poznámka: Takto bráno je ovšem trochu s podivem, že se o vlastnostech grafenu stále více-méně jen píše. Když k tomu připočítáme uhlíkové nanotrubičky a fullereny, „doba uhlíková“ se, jak se zdá, pořád nějak odkládá…
Komentáře
17.10.2011, 13:03 karel-i
Drobná korekce
Druhá věta je trochu zavádějící. Protože na sebe neskláme rovnostranné trojúhelníky, ale šestiúhelníky, lze nad středy šestiúhelníků spodní vrstvy umístit pouze polovinu vrcholů horní vrstvy, druhá polovina vrcholů bude pak nad vrcholy spodní vrstvy!
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.