Podobné víry zaznamenala i kosmická sonda Phoenix a dokonce se je podařilo pozorovat i z oběžné dráhy. Jen chudák Opportunity žádného čertíka při svých toulkách rudou planetou donedávna neviděl.
První prachové víry pozorovaly na Marsu sondy Viking v 70. letech. Svědectví o těchto zajímavých úkazech následně přinášely i další kosmické sondy z oběžné dráhy i povrchu.
Na počátku roku 2004 přistály na Marsu dvě dnes už legendární vozítka. Zatímco Spirit si na své konto připisoval jedno pozorování prašného víru za druhým, jeho kolega Opportunity nezaznamenal žádný. Závistí se Opportunity čas od času protočila všechna kolečka, ale dobře věděl, že jeho chvíle musí jednoho dne přijít.
Dne 15. července 2010 zkřížil Opportunity prašný vír cestu a první snímek „čertíka“ byl na světě.
Fakt, že Opportunity nezaznamenal tolik prašných vírů může souviset s morfologií terénu, ve kterém se vozítko pohybuje, velký podíl měla i normální smůla.
Písečné víry jsou pro vozítko doslova požehnáním, neboť odfoukávají ze slunečních panelů nashromážděný prach, čímž prodlužují životnost robota a tím i délku mise. Zatímco Spirit je ve stádiu „kómatu“, Opportunity brouzdá po Marsu veselé dál a je docela možné, že se dožije sedmého výročí svého přistání na rudé planetě.
Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno.