Přenos přesného času a frekvence optickou linkou

Aktuality |

tisková zpráva sdružení Cesnet V červnu letošního roku byl zahájen mezinárodní výzkumný projekt NEAT-FT zaměřený na přenos přesného času a frekvence s využitím optických linek. Jeho účastníky jsou národní metrologické organizace Německa, Francie, Itálie, Velké Británie, Švédska, Finska, Holandska, Rakouska a České republiky. Partnerem projektu je i akademické sdružení CESNET – tuzemská národní infrastruktura CESNET2 je […]




tisková zpráva sdružení Cesnet

V červnu letošního roku byl zahájen mezinárodní výzkumný projekt NEAT-FT zaměřený na přenos přesného času a frekvence s využitím optických linek. Jeho účastníky jsou národní metrologické organizace Německa, Francie, Itálie, Velké Británie, Švédska, Finska, Holandska, Rakouska a České republiky. Partnerem projektu je i akademické sdružení CESNET – tuzemská národní infrastruktura CESNET2 je jedinou přímo zúčastněnou evropskou výzkumnou sítí. „Je tím vyjádřeno uznání výsledků výzkumné a experimentální práce sdružení CESNET v oblasti přenosu času v optické síti. S využitím sítě CESNET2 například už rok probíhá porovnávání časových stupnic národních referenčních laboratoří času a frekvence České republiky a Rakouska,“ říká Vladimír Smotlacha ze sdružení CESNET.

Projekt NEAT-FT je realizován v rámci evropského programu EMRP (European Metrology Research Programme) a je spolufinancován asociací evropských metrologických organizací EURAMET a Evropskou komisí. Projekt je naplánován na tři roky a zabývá se přesností a stabilitou přenosu času a frekvence požadovanými v metrologii, které o mnoho řádů přesahují možnosti běžných paketových sítí a jsou i lepší, než mohou nabídnout navigační systémy GPS, Galileo nebo GLONASS. Kromě vyhrazených optických tras projekt využívá i plně optické sítě, v nichž v žádném uzlu neprobíhá konverze mezi optickým a elektrickým signálem. Mezi takové patří i národní infrastruktura CESNET2. Při splnění určitých podmínek a při využití speciální modulace optického signálu lze v těchto sítích dosáhnout přesnosti přenosu času v řádech 10-100 ps na vzdálenost přes 1000 km. Sto pikosekund je přitom doba, za niž světlo uletí ve vakuu pouhé tři centimetry.

V oblasti přenosu frekvence, která je dominantní z vědeckého hlediska, se projekt NEAT-FT věnuje metodám využití optických linek pro porovnání tzv. optických atomových hodin, které jsou nejstabilnějším dosud vyvinutým zdrojem frekvence. Úspěšné vyřešení takového přenosu je nezbytné pro uvažovanou přesnější definici sekundy, která bude odvozena od optických atomových hodin a nikoliv od vlastností izotopu cesia 133, jako je tomu dosud.

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.