Přiletěly první vlaštovky

Aktuality |

Současné teplejší počasí odporuje známému přísloví, že „jedna vlaštovka jaro nedělá".




 

***tisková zpráva České společnosti ornitologické

Do České republiky dorazily první vlaštovky! Jejich první pozorování se objevilo ve Faunistické databázi České společnosti ornitologické avif.bird.cz. Člen ČSO pozoroval 2 vlaštovky nad Proudnickým rybníkem nedaleko Chlumce nad Cidlinou.

Současné teplejší počasí odporuje známému přísloví, že „jedna vlaštovka jaro nedělá“. Počasí je totiž skutečně jarní a tak se dá předpokládat, že oteplení urychlí tah stěhovavých ptáků a do konce března vlaštovek přiletí mnohem více. Teplejší počasí jim totiž zajistí dostatek hmyzu. Kromě vlaštovek již přiletěli například skřivani, čejky, konipasi, drozdi, rehci i první čápi bílí.

Vlaštovka je také jedním z pěti druhů, jejichž přílet je v rámci celé Evropy sledován pomocí projektu Jaro ožívá, zaměřeného na sledování příletu vybraných poslů jara širokou veřejností na internetových stránkách www.springalive.net. Tento projekt organizuje BirdLife International, v Česku zastoupený Českou společností ornitologickou. Nová sezóna projektu Jaro ožívá bude oficiálně spuštěna na první jarní den, tj. 21. 3. 2012.

 

Vlaštovka obecná

Vlaštovky jsou drobní pěvci, hnízdící ve většině případů v blízkosti člověka. Jsou rozšířené po celé Evropě, nalezneme je v Africe, Asii, i obou Amerikách Miskovité hnízdo dovedně slepené z kuliček bláta si staví nejraději uvnitř hospodářských budov jako jsou chlévy, stodoly, maštale nebo v průjezdech a chodbách domů. Samice snáší 3-6 vajec, hnízdí 2x do roka od května do srpna. Živí se hmyzem, který obratně chytá za letu. Vlaštovka je dálkový migrant – zimovištěm našich ptáků je jižní část afrického kontinentu. K nám přilétá již v druhé půli března, jarní přílet pak vrcholí v dubnu. Hlavním obdobím odletu je první polovina září, opozdilci se objevují až do konce října.

 

Zajímavosti o vlaštovce:

lidé odedávna věří, že vlaštovky nosí štěstí

staří Slované vlaštovku považovali za posmrtné zosobnění lidské duše

staří Římani je však považovali za posly špatných zpráv a německý reformátor Martin Luther dokonce za ptáky přinášející zlo.

dříve si lidé mysleli že se na zimu zahrabává do bahna

táhne rychlostí až 300 km za den

nejvzdálenější nález naší vlaštovky pochází z Jihoafrické republiky (8 503 km)

nejstarší kroužkovaná vlaštovka v Evropě se dožila 11 let

jubilejním desetimiliontým záznamem v databázi Euring Evropské unie pro kroužkování ptáků byl kontrolní odchyt vlaštovky u hnízda na pardubicku v ČR!








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.