***tisková zpráva Fakultní nemocnice Olomouc
Od poloviny srpna už zdejší lékaři úspěšně provedli šestnáct specializovaných výkonů s použitím operačního robotického sytému da Vinci a přibližně dalších čtyřicet plánují ještě do konce roku. Olomoucká fakultní nemocnice využívá špičkovou robotickou techniku k některým urologickým a gyneokologickým operacím a také pro výkony v břišní a hrudní chirurgii. Právě dnes bylo pracoviště slavnostně otevřeno.
„První zkušenosti našich lékařů, kteří s robotickým systémem operují, jsou velmi dobré. Výhody šetrného přístupu jsou pro pacienty nesporné. Je pro nás také důležité, aby se obory, v nichž operačního robota využíváme, rozvíjely na špičkové úrovni. Robotická chirurgie je směr, kterým se dnes celosvětově moderní medicína ubírá,“ vysvětlil důvody nákupu robotického systému ředitel FNOL MUDr. Radomír Maráček. Nemocnice jej pořídila za šedesát milionů korun, polovinu této částky poskytl jako dotaci stát.
Největší zkušenosti s robotickým operováním mají ve FNOL lékaři Urologické kliniky, kteří zatím provedli jedenáct operací. „V devíti případech jsme operovali pacienty s rakovinou prostaty, v jednom případě jsme odstraňovali nádor ledviny a v jednom nádor nadledviny. Tyto operace provádíme také otevřeně nebo pomocí laparoskopie. Díky robotovi lze ale přesněji manipulovat s nástroji, operatér má lepší přehled uvnitř pacientova těla díky troj až pětinásobně většímu zvětšení. Pro pacienta je výhodou menší krvácení a také menší pooperační bolest, zkracuje se rekonvalescence a operace robotem přinášejí také lepší funkční výsledky,“ popsal přednosta Urologické kliniky a vedoucí lékař robotického centra FNOL doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D.
Gynekologové FNOL dosud využili robotický systém při čtyřech operacích. Ve dvou případech při odstranění nádoru dělohy a v dalších dvou při výhřezu dělohy. „Oceňujeme především přesnost, s níž jsme nyní schopni pracovat. Robot při operaci odstraňuje třes rukou, který je přirozený u každého operatéra. Přínos pro pacienta je zřejmý. Touto technikou chceme operovat také pacientky s rakovinou děložního čípku. Technicky mnohem lépe se pomocí robota dají odstraňovat rovněž děložní myomy, což jsou nezhoubné útvary, které jsou často příčinou neplodnosti,“ uvedl přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FNOL doc. MUDr. Radovan Pilka, Ph.D.
V břišní a hrudní chirurgii by měl robotický systém ve FNOL sloužit k odstraňování nádorů tlustého střeva a konečníku, zatím lékaři provedli první takovou operaci. Chirurgové ale také plánují, že robota využijí při operacích jícnu. Právě v jícnové chirurgii patří FNOL na špici v České republice. „Věříme, že i v této oblasti dosáhneme dobrých výsledků,“ řekl přednosta 1. chirurgické kliniky FNOL doc. MUDr. Čestmír Neoral, CSc.
Operační robot da Vinci byl do FNOL instalován v polovině letošního srpna. Je složený ze tří hlavních částí. Operační konzola má čtyři ramena, na nichž se podle typu operace obměňují nástroje. Druhou částí je přístrojová věž a třetí takzvaná ovládací konzola, odkud operatér řídí ramena s nástroji a kde má díky 3D obrazu dokonalý přehled o operované oblasti. Jeho spolupracovníci mohou výkon sledovat na dvou obrazovkách přímo na sále. Pacient je během operace na operačním stole ve speciální poloze šikmo hlavou dolů. Robot je umístěn u operačního stolu, nástroje jsou do pacientova těla zavedeny pomocí několika miniaturních vpichů. U operačního stolu stojí rovněž lékař-asistent a instrumentářka. Na sále je přítomen také technik. Operatér řídí robotova ramena s nástroji z řídící jednotky- konzoly ze vzdálenosti několika metrů, v podstatě by bylo možné je ovládat i z jiné místnosti. Všechny pohyby robota jsou zpracovávány počítačem, který zpřesňuje práci chirurgických nástrojů v pacientově těle.
Fakultní nemocnice Olomouc je připravena a schopna provádět tyto operace odpovídající úrovni medicíny 21. století i v rutinním provozu, ale počet možných operací je zatím limitován platbami od zdravotních pojišťoven. Proto ne každému nemocnému bude možné provést uvedené operace touto moderní technikou.
Robotický systém da Vinci
První operační robot byl sestrojen pro experimentální účely ve Spojených státech v roce 1995 a první klinický robot je v celosvětové lékařské praxi nasazen od roku 2000. Tato unikátní technika, která má počátky v oblasti kosmických technologií, nemá tedy dlouhou historii. Pro prestiž lékařské praxe v ČR svědčí skutečnost, že už v roce 2005 zakoupily robotické systémy i Nemocnice Na Homolce a ÚVN v Praze. Dnes u těchto zařízení u nás pracují týmy špičkově proškolených odborníků, kteří sbírají zkušenosti na stážích. Distribucí těchto robotických systémů (prodejem i servisem) se v kompetenci pro Českou republiku a východní Evropu zabývá česká společnost Hospimed.
Přístroj, příznačně nazvaný da Vinci, vyrábí jediná firma na světě – americká společnost Intuitive Surgical – a jeden přijde zhruba na 70 milionů korun. Více než 1200 jeho instalací ve světě dnes znamená desítky tisíc úspěšně uskutečněných operací.
Jedná se o víceramenný systém (2 či 3 ramena ovládají nástroje + 1 rameno pohybuje kamerou), který simuluje pohyby lidských rukou v těle pacienta. Lékař sedí u ovládací konzoly (ta může být umístěna i mimo operační sál), vidí pomocí stereoskopického zobrazovacího kanálu třírozměrně operační pole, ovládá pomocí joysticků nástroje v „rukách“ robota, které přes miniaturní vpichy v kůži pacienta precizně provádějí vlastní výkon v těle pacienta.
Robotický systém da Vinci se skládá ze tří základních součástí, které dohromady tvoří funkční celek: ovládací konzole, operační konzole a videověž.
Ovládací konzole
Je to místo, ze kterého operatér provádí svou práci a ovládá veškeré pohyby uvnitř těla pacienta. Kromě dvou joysticků, které kopírují rozsahy chirurgova zápěstí a přenášejí je na ramena a nástroje operační části přístroje, jsou zde dalším ovládacím prvkem nožní pedály. Těmi se ovládá koagulace , zaostření kamery a přepínání na další pracovní ramena.
Průběh operace chirurg sleduje v zobrazovacím zařízení, které mu zprostředkovává reálné prostorové zobrazení operačního pole. Prostorový obraz, s jehož pomocí lze rozlišit hloubku prostoru, umožňuje intuitivní ovládání, zejména určení polohy nástrojů uvnitř těla pacienta.
Při ovládání systému je na ovládací konzoly možné rovněž nastavit některé korekce ovládání, zejména škálovatelnost pohybu rukou vůči pohybu nástrojů. Provádí se zde i úvodní uživatelské nastavení před zahájením operace, to je kalibrace kamer systému, výběr použité laparoskopické optiky (přímá, skosená) a druh zobrazení.
Videověž
Tato část slouží zejména pro zpracování obrazů ze stereoskopické kamery umístěné na operační konzole. Jsou zde umístěny další přístroje potřebné pro laparoskopickou operaci. (zdroj světla, koagulace, insuflace). Na videověži je umístěn asistentský monitor poskytující přehled operačního pole ostatnímu personálu.
Chirurgická konzole
Chirurgická konzole je ta část zařízení, která přichází do přímého styku s pacientem a je proto během celé operace překryta pomocí speciálního sterilního krytí. Dle konfigurace obsahuje dvě nebo tři pracovní nástrojová ramena a jedno rameno kamerové.
Pohyby ramen lze rozdělit na dva druhy. Motorické pohyby, které jsou přímo ovládány operatérem z ovládací konzoly, /ty mají vliv na dění uvnitř těla pacienta, ovládají koncovky nástrojů a je jimi prováděna operace/, a na pohyby brzděné. Ty jsou ovládaný asistujícím personálem a slouží pouze na nastavení systému před operací.