Působí to jako aprílový žertík, ale je to myšleno zřejmě vážně. Výzkumníci připravili brýle pro rozšířenou realitu, které manipulují s obrazem. Konkrétně zvetšují porce jídla na talíři – a výsledkem pak bylo, že zkoumaní dobrovolníci opravdu jedli méně. Navíc lze vše doplnit i čichovou iluzí, věc chuťově nevýraznou pak třeba vnímáme jako jahodovou příchuť. Samozřejmě lze […]
Působí to jako aprílový žertík, ale je to myšleno zřejmě vážně. Výzkumníci připravili brýle pro rozšířenou realitu, které manipulují s obrazem. Konkrétně zvetšují porce jídla na talíři – a výsledkem pak bylo, že zkoumaní dobrovolníci opravdu jedli méně. Navíc lze vše doplnit i čichovou iluzí, věc chuťově nevýraznou pak třeba vnímáme jako jahodovou příchuť.
Samozřejmě lze různě spekulovat, jak by takový systém měl vlastně fungovat v praxi. To by brýle měly umět jídlo odlišit od jiných věcí a deformovat jen to? Nebo bychom si brýle nasazovali pouze před jídlem? Nepřipadali bychom si pak ale jako úplní idioti? Třeba by se takto zvětšovaly jen potraviny nezdravé, nebo se rovnou i upravovaly jejich barvy, abychom na zelenou uzeninu neměli takovou chuť? Ministerstvo zdravotnictví by nám takto nezdravé věci zošklivovalo a jíst bez brýlí by bylo trestné? A tak dále, podobných hravých představ existuje nepřeberně.
Podrobnosti Computerworld.cz.
Mimochodem, objevily se studie, podle nichž současní lidí žijící stylem připomínajícím dávné lovce a sběrače nevydávají více energie, než my dnes v kancelářích. My bychom se jejich způsobem sice uštvali nebo zemřeli hlady, dotyční však mají příslušné know-how a jsou si schopni opatřovat potravu efektivně. Vyvozuje se z toho, že za současnou obezitu může spíše přejídání než nedostatek pohybu. Samozřejmě těžko říct (asi jak kteří lovci a sběrači, je rozdíl mezi pouští Kalahari a Grónskem; také se zde období dostatku střídala s nedobrovolným hladověním).
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.