Společnost Rosatomflot vyhlásila výběrové řízení na konstrukci obřího ledoborce s jaderným pohonem. První model typu LK-60 by měl začít sloužit již v roce 2018.
oznámení České nukleární společnosti
Zatím bezejmenná loď odsune svou délkou 173 metrů současný největší ledoborec světa „50 let vítězství“ na druhou příčku. Nový ledoborec umožní Rusku celoroční provoz obchodních tras v Severním ledovém oceánu.
Nový ledoborec bude mít délku 173 metrů (o 14 metrů více než nynější rekordman „50 let vítězství“) a šířku 34 metrů, s výtlakem 33,5 tisíce tun. Bude schopný rozbít až třímetrovou vrstvu ledu při rychlosti 2 uzlů v hodině. Loď budou pohánět dva tlakovodní reaktory nového typu RITM-200, vyvinuté ruskou státní společností OKBM Afrikantov, o výkonu 60 MWe. Jaderné palivo by mělo v reaktorech vydržet po dobu sedmi let, celková životnost reaktorů je projektována na 40 let. LK-60 bude obsluhovat posádka o 75 lidech.
Podle plánů Rosatomflotu, sesterské společnosti Rosatomu, by konstrukce LK-60 měla začít v roce 2013. Od poloviny roku 2017 by měla loď projít zátěžovými testy nejprve na běžném moři a poté na ledu. Ledoborec bude kotvit v přístavu Murmansk. Rosatomoflot na jeho pořízení vyčlenil částku 1,1 miliardy USD (téměř 23 miliard korun), která zahrnuje i náklady na výstavbu loděnice. Nejdražší položkou stavby jsou právě jaderné reaktory RITM-200 a také expertní know-how. Odborníci odhadují, že v případě výstavby dalších LK-60 by náklady mohly klesnout až o 30 %.
Rosatomflot popisuje model LK-60 jako univerzální, může totiž být využitý jak na moři, tak na řekách. Společnost nový ledoborec nasadí v regionu západní Arktidy (Barentsovo moře, Karské moře a Pečorské moře), i ve vodách řek Jenisej a Ob. Během letních měsíců bude ledoborec brázdit oblast východní Arktidy. Rosatomflot v současnosti vlastní flotilu čtyř ledoborců s jaderným pohonem. Ledoborce především poskytují podporu tankerům se zemním plynem a vědeckým expedicím. Největší jaderný ledoborec současnosti „50 let vítězství“ v létě vozí movité turisty na Severní pól.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.