S nejmenšími exoplanetami se roztrhl pytel

Aktuality |

Exoplaneta Kepler-20 e se na pomyslném stupínku nejmenší exoplanety neohřála dlouho.




Vývoj v oblasti výzkumu exoplanet je někdy zatraceně rychlý. Před 2 dny jsme oslavili objev dosud nejmenší exoplanety Kepler-20 e (viz článek na Exoplanety.cz) a dnes tento rekord pokořila jiná oběžnice.

Kepler-20 e se však může utěšovat alespoň tím, že zůstává nejmenší exoplanetou u hvězdy hlavní posloupnosti. Dva nové přírůstky s označením KOI-50.01 a KOI-50.02 totiž obíhají okolo hvězdy, která je v závěrečném stádiu svého vývoje.

Hvězdy jako je naše Slunce ukončují svou pouť vesmírem fází rudého obra, kdy se plynná obálka hvězdy nafoukne do obřích rozměrů a následně je odhozena. Na místě bývalé hvězdy pak zůstává malý a hustý bílý trpaslík. Je nepravděpodobné, že by fázi rudého obra přežily planety na vnitřních drahách jako je Merkur, Venuše, Země a dost možná i Mars. Nebo přesněji: mysleli jsme si, že tyto planety nemají šanci fázi rudého obra přežít.

Nyní ovšem astronomové potvrzují objev kosmického dalekohledu Kepler. Planety KOI-50.01 a KOI-50.02 přežily fázi rudého obra i pobyt „uvnitř“ rozpínající se hvězdy. Poloměr planet nebo dost možná jen torza bývalých světů se odhaduje na 0,76 a 0,87 Země. Okolo umírající hvězdy obíhají planety ve vzdálenosti jen 0,6% a 0,76% vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem. Teplota na povrchu těchto objektů se bude pohybovat okolo 8000 až 9000°C! Obě statečné planety tak mohly být původně podstatně větší.

Mezinárodní tým astronomů přitom původně u hvězdy KOI-50 žádné exoplanety nehledal, ale zabýval se astroseismologii. Díky nepatrným změnám v jasnosti hvězdy lze studovat její otřesy, ze kterých se můžeme dozvědět informace o vnitřní struktuře hvězdy apod. Na mateřskou hvězdu se mezinárodní tým zaměřil už před startem Keplera. Lovec exoplanet však astronomům poskytl velmi kvalitní a především téměř nepřetržitá fotometrická data (pozorování jasnosti hvězdy). Díky tomu se podařilo objevit dva nepatrné poklesy jasnosti s pravidelnými periodami 5,76 a 8,23 hodin, které nelze vysvětlit jinak, než existencí dvou planet s takovými oběžnými dobami.

Teplota mateřské hvězdy se odhaduje na 28 000 K, obě planety budou mít vzhledem k malé vzdálenosti vázanou rotaci, takže směrem k hvězdě je nakloněna stále stejná strana. Pokud napíšeme, že se planeta doslova vaří ve vlastní šťávě, nebude to zrovna nadsázka.

Mateřskou hvězdou je podtrpaslík typu B. Jedná se o fázi ve vývoji hvězdy, při které rudý obr ztratí vodíkovou obálku mnohem dříve, než začne fúze hélia. Tito podtrpaslíci dosahují obvykle poloměru do 0,25 Slunce a jsou tvořeny 99% héliem. Stejným typem hvězdy je také NY Vir, u které byl oznámen objev planety nedávno nebo V 391 Peg a HW Virginis.

Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno.












Komentáře

29.07.2014, 18:19

.... ñýíêñ çà èíôó....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.