Steganografie nemusí užívat jen obrázky

Aktuality |

Steganografie by se mohla uplatnit i na úrovni protokolu TCP. Jak to? Šifrovaným sdělením v úplně jiné zprávě by mohly být bity představující rozdíl mezi dvěma pakety. Protokol TCP/IP není zdaleka bezchybný, asi 1 promile paketů se při přenosu ztrácí nebo doručí poškozených. S tím se ale počítá. Odesílající zařízení čeká, zda příjemce potvrdí, že […]




Steganografie by se mohla uplatnit i na úrovni protokolu TCP. Jak to? Šifrovaným sdělením v úplně jiné zprávě by mohly být bity představující rozdíl mezi dvěma pakety.

Protokol TCP/IP není zdaleka bezchybný, asi 1 promile paketů se při přenosu ztrácí nebo doručí poškozených. S tím se ale počítá. Odesílající zařízení čeká, zda příjemce potvrdí, že data dorazila v pořádku, jinak se paket pošle znovu.

K obdobě steganografie (což jsou typicky bity zprávy uložené do grafického souboru) stačí, aby přijímací zařízení předstíralo, že paket přišel porušený. Pak bude poslán znovu, ovšem drobně modifikovaný, a rozdíl bude právě představovat šifrované sdělení. Vtip je v tom, že kdo by komunikaci sledoval, vůbec by neměl poznat, že kromě „zjevné“ zprávy se přenáší ještě nějaká skrytá. Vždyť přece pokud je paket poškozen, bude se ten poslaný znovu od původního nutně nějak lišit… Podrobnější informace přináší článek na SecurityWorldu.

 

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.