Stejnosměrný proud prý vyhraje v budoucnu nad střídavým

Aktuality |

Motory, světla či jiné výrobky, které jsou napájeny stejnosměrným proudem, fungují efektivněji než ty, které jsou napájeny střídavým proudem.




tisková zpráva společnosti Nupharo

Využití stejnosměrného proudu je budoucností energetické udržitelnosti a má potenciál zlepšit životní podmínky chudých obyvatel po celém světě. Myšlenka, kterou by ještě před několika lety považovala většina odborníků za neuskutečnitelnou, se stala hlavním tématem mezinárodní konference, která se v Praze konala ve dnech 4. – 5. října. Konferenci společně organizovaly Pittsburská univerzita v rámci svého programu Business of Humanity® a Nupharo, technologický park a inkubátor zaměřený na rozvoj technologie stejnosměrného proudu, který právě vzniká ve Ždárku na Ústecku a klade si za cíl přilákat investory a start-upy z celého světa.
Mezinárodní konference, která se konala začátkem října v pražském hotelu Boscolo, byla první ze série konferencí, které se zaměřují na budoucí rozvoj technologie stejnosměrného proudu a na způsob, jakým může stejnosměrný proud pomoct nízkopříjmovým skupinám obyvatelstva ve světě či napomoct lokálnímu a “zelenému” vytváření elektřiny.
Konference, kterou společně organizovaly skupina Nupharo a projekt Business of Humanity® při Pittsburské univerzitě, se zúčastnilo mnoho světových odborníků z řad vědců, politiků, investorů či zástupců průmyslu. Toto setkání bylo zrodem pro globální komunitu, kterou pojí snaha o rozvoj technologie stejnosměrného proudu.
„Naším cílem bylo vytvořit mezinárodní komunitu v oblasti stejnosměrného proudu, která by mohla urychlit jeho zavedení v mnoha oblastech světa, především u vysoce efektivních obnovitelných zdrojů energie,” říká Jana Ryšlinková, členka rady společnosti Nupharo, a dodává: „Cílem skupiny Nupharo je iniciovat setkávání těchto inovátorů, odborníků z univerzit a zástupců politiků, aby se technologie stejnosměrného proudu mohla dostat až ke koncovým uživatelům.”
Podle realizovaného výzkumu může hrát stejnosměrný proud zásadní roli při rozvoji nízkopříjmových skupin zejména ve třetím světě, mimo jiné proto, že by mohl ceny elektřiny snížit až o 30 %. Stejnosměrný proud může také usnadnit výrobu lokálně generované elektřiny v řídce osídlených oblastech, které se nacházejí mimo dosah střídavého proudu. Tímto způsobem už stejnosměrný proud pomáhá mnoha oblastem ve venkovských částech Indie.
Nová technologie Smart Grids (chytré sítě) umožňuje integrovat lokální výrobu elektřiny s hlavní rozvodovou sítí, díky čemuž lze případně nakupovat či prodávat elektřinu tak, aby cena pro konečného spotřebitele klesla na minimum. Podle účastníků konference má stejnosměrný proud díky své efektivitě, udržitelnosti a dostupnosti obyvatelstvu rozvojových zemí obrovský potenciál. Nejvýznamnějšími zákazníky v oblasti stejnosměrného proudu jsou dnes nadnárodní společnosti („špička pyramidy”), které pracují s datovými centry a servery, většina jejich elektronických spotřebičů tuto energii využívá.
„Rozšíření stejnosměrného proudu je nevyhnutelné,“ tvrdí John C. Camillus, profesor strategického managementu z Pittsburské univerzity. „Všechna elektronika – počítače, telefony, televize, LED svítidla – jsou závislá na stejnosměrném proudu a musí používat konvertory, které přetvářejí střídavý proud na stejnosměrný. Při této konverzi se velké množství energie promrhá. Navíc motory, světla či jiné výrobky, které jsou napájeny stejnosměrným proudem, fungují efektivněji než ty, které jsou napájeny střídavým proudem. Ve spojení se stejnosměrným proudem pak nejlépe fungují obnovitelné zdroje energie. Zavedení stejnosměrného proudu tak bude výhodné nejen pro energetický průmysl, ale i pro koncové zákazníky, pro které bude nová technologie znamenat úsporu energie při zachování šetrného přístupu k životnímu prostředí.“
Snaha o snížení spotřeby energie, kterou každý den doslova plýtváme, byla také ústřední myšlenkou přednášky holandského profesora Ad van Wijka z Technologické univerzity v Delftu, hosta společnosti Nupharo. „Pokud generujeme elektřinu skrze solární elektrárny, musíme ji posléze převést ze stejnosměrného proudu na rozvod střídavého proudu. Pokud ji pak chceme skladovat v baterii našeho auta, musíme ji opět převést, tentokrát naopak, ze střídavého na stejnosměrný proud. V případě dalšího využití energie z baterie musíme energii znovu konvertovat. Například pro LED technologii ve světlech bude potřeba další konverze. Podle tohoto příkladu musíme energii až čtyřikrát převést, což znamená ztrátu okolo 10-20 % energie. A nejen to, taktéž platíme za drahé konvertory, které přeměnu proudu obstarávají. To všechno jsou zbytečné náklady, kterým se můžeme snadno vyhnout.”

K předpovědím o budoucnosti stejnosměrného proudu se Ad van Wijk staví ještě radikálnější než jeho kolegové a předvídá úplný ústup střídavého proudu. „Může to trvat desetiletí, ale nakonec střídavý proud vymizí – nikdo ho nebude vytvářet ani spotřebovávat.”

Někteří z řečníků rovněž zdůraznili, že přechod k technologii stejnosměrného proudu obnáší také vytrvalou diskuzi s širší veřejností. „Každý podobný krok v dějinách lidstva obsahuje nejen technologické, ale i společenské výzvy. Je proto nutné o této technologii informovat ve všech rovinách, abychom její zavedení mohli realizovat co nejdříve,” uvedl profesor Ravi Madhavan z Katz Graduate School of Business při pittsburské univerzitě. O výhodách stejnosměrného proudu je podle něj nutné veřejnost nejprve dostatečně přesvědčit.
Návštěvníci konference vytvořili pracovní skupiny, které dále rozpracovávaly myšlenku využití stejnosměrného proudu. Jednotlivé skupiny se zabývaly tématy, jako je lokální výroba stejnosměrného proudu, konstrukce domů napojených na stejnosměrný proud či celkové strategie, jak dosáhnout obecného zavedení stejnosměrného proudu. Pozornost si vyžádala i otázka, jak může stejnosměrný proud přispět k růstu ekonomiky a zaměstnanosti.
Po více než sto let bylo standardem užívání střídavého proudu. Dnes však mnoho vědců a inženýrů upozorňuje na výhody stejnosměrného proudu, který byl dlouho považovaný za zastaralý. Mezi jeho největší přednosti patří vyšší efektivita a slučitelnost s lokálními a obnovitelnými zdroji energie. Na lokálně vytvářený stejnosměrný proud dnes přecházejí uživatelé jako velká počítačová data centra, která potřebují velké množství energie a spolehlivou distribuční síť. Mezi prvními, kdo může z nové technologie profitovat, jsou také regiony s nízkopříjmovými skupinami, které mají omezený či žádný přístup k státnímu rozvodu elektrické energie. Jejich zkušenost s technologií stejnosměrného proudu pak může usnadnit její zavedení v rozvinutějších částech světa.
„Snaha o zavedení technologie stejnosměrného proudu je ze strany projektu Business of Humanity® motivována zejména snahou o vytvoření byznys modelu, který by spojoval ekonomické a společenské zisky,” vysvětluje jeden ze zakladatelů, profesor Bopaya Bidanda ze Swanson School of Engineering při University of Pittsburgh.
Skupina Nupharo, která je spoluorganizátorem konference, se právě zabývá výstavbou technologického parku a kampusu se zaměřením na stejnosměrný proud v ústeckém regionu v severních Čechách. Prostory Nupharo parku, který by měl být dokončen v roce 2015, nabídne skupina k pronajmutí jak etablovaným společnostem, tak ambiciózním start-upům. Společnosti a investoři, kteří mají o projekt zájem, mohou požádat o granty EU (Operační program Podnikání a inovace) pro financování svých záměrů. Celková částka nabízených peněz dosahuje 800 milionů euro (zhruba 20 miliard korun). Pro svůj výjimečný koncept už Nupharo získala několik strategických partnerů z řady zemí, jako je ABB, CISCO, E.ON, GE a PHILIPS.








Související články




Komentáře

29.01.2015, 05:38

.... tnx for info!!...

16.01.2015, 17:24

.... ñýíêñ çà èíôó!...

16.01.2015, 16:53

.... ñïñ çà èíôó....

29.07.2014, 03:21

.... thanks!!...

03.12.2013, 17:31 lmecir

bez konverze

Nějak tomu nerozumím. Mnohé spotřebiče opravdu mohou efektivněji fungovat na stejnosměrný proud. Stejně tak jsem ochoten uvěřit, že účinnost přenosu i stabilita sítě stejnosměrného proudu mohou být lepší. Kromě rozdílu stejnosměrný versus střídavý ale přece existuje i rozdíl v napětích, která jsou pro různé spotřebiče vhodná. Jak se chtějí novátoři obejít bez tého konverze?

21.10.2013, 08:20 gorn

co to je zase za tunel

takze aby 1% tech "vysoce efektivnich" a velice "zelenych" zdroju nemuselo konvertovat tak bude konvertovat cely zbytek... parada, tihle hlupaci mne vzdy dokazi znovu prekvapit, nejhorsi na tom je, ze diky jistym ukricenym naivnim organizacim se podobne nesmysly zavadeji a doplaci na to vsichni. tohle "zelene" hnuti je to nejvetsi zlo v nasi spolecnosti

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.