Europium, prvek s protonovým číslem 63 patřící do skupiny kovů vzácných zemin, je dalším známým supravodičem. Profesor James S. Schilling a jeho doktorand Mathew Debessai z Washington University v St. Louis zjistili, že europium se stane supravodivým při teplotě 1,8 K a tlaku 80 GPa. Nový supravodivý prvek byl identifikován poprvé za posledních 7 let. […]
Europium, prvek s protonovým číslem 63 patřící do skupiny kovů vzácných zemin, je dalším známým supravodičem. Profesor James S. Schilling a jeho doktorand Mathew Debessai z Washington University v St. Louis zjistili, že europium se stane supravodivým při teplotě 1,8 K a tlaku 80 GPa. Nový supravodivý prvek byl identifikován poprvé za posledních 7 let.
Kovy vzácných zemin jsou za normálních podmínek magnetické, což se se supravodivostí vylučuje. Vysoký tlak ovšem změní chování valenčních elektronů a europium se stane diamagnetickým.
Nejvyšší známá teplota, při níž je doložena supravodivost, je 134 K. Jedná se ovšem o složité materiály, sloučeniny barya, kyslíku, mědi a yttria nebo lanthanu. Teorii supravodivosti u těchto složitých sloučenin ještě pořádně nerozumíme; na jednotlivých prvcích se dá celý jev studovat lépe a právě zde by mohl najít uplatnění i nový supravodič. Bezprostředně „technologické“ využití jinak objev nemá.
Zdroj: ScienceDaily
Výklad supravodivosti na české Wikipedii
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.