Dotykové displeje pro stále oblíbenější smart phony nebo tablety se dnes vyrábějí především z tenké vrstvy ITO (indium tin oxide, směs oxidu cíničitého SnO2 a a inditého In2O3). Jenže indium je vzácný kov, cenu elektroniky stále výrazně prodražuje. Nadto jde o nedostatkovou surovinu až strategického typu a existuje podezření, že jeden z jeho hlavních producentů, Čína, […]
Dotykové displeje pro stále oblíbenější smart phony nebo tablety se dnes vyrábějí především z tenké vrstvy ITO (indium tin oxide, směs oxidu cíničitého SnO2 a a inditého In2O3). Jenže indium je vzácný kov, cenu elektroniky stále výrazně prodražuje. Nadto jde o nedostatkovou surovinu až strategického typu a existuje podezření, že jeden z jeho hlavních producentů, Čína, se snaží vývoz india omezovat.
Kdyby se dotykové displeje podařilo vyrábět z běžně dostupných materiálů, znamenalo by to velké plus. Vědci se proto pokusili do této role nasadit uhlíkové nanotrubičky. Ty představují pevnou a odolnou kostru, do níž se nanese vlastní aktivní látka – jinak nestabilní organický polymer. Výsledkem je ohebný materiál, který by se kromě displejů mohl uplatnit i při výrobě fotovoltaických článků…
Podrobnosti Computerworld.cz.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.