Umělý kočičí mozek, i když zatím pomalý

Aktuality |

Současné technologie již údajně umožňují realizovat na superpočítači simulaci systému, jehož složitost odpovídá velikosti mozku kočky (asi 4 % mozku lidského). Umělý „mozek“ zatím běží pomaleji než v reálném světě, nicméně i tak se tyto výsledky pokládají za docela nadějné. Dharmendra Modha z IBM, který se projektu zúčastnil spolu s vědci z  Lawrence Livermore National Laboratory […]




Současné technologie již údajně umožňují realizovat na superpočítači simulaci systému, jehož složitost odpovídá velikosti mozku kočky (asi 4 % mozku lidského). Umělý „mozek“ zatím běží pomaleji než v reálném světě, nicméně i tak se tyto výsledky pokládají za docela nadějné. Dharmendra Modha z IBM, který se projektu zúčastnil spolu s vědci z  Lawrence Livermore National Laboratory (kde sídlí superpočítač Blue Gene právě od IBM) se domnívá, že  pro obdobu lidského mozku pracujícího v reálném čase by bylo potřeba 4 petabajty (4 * 10 na 15 B) paměti a strojový výkon 1 exaflop/s (10 na 18).

Což zase nemusí být tak daleko.

Cílem projektu je spíše porozumět chování lidského mozku a tomu, jak změny na biologické úrovni korespondují třeba s učením, reprezentací znalostí nebo dalšími mentálními stavy. Vědcům nejde o nějakou dokonalou simulaci skutečné kočky (navíc bez těla a nervové soustavy, vzorem pro model je pouze velký mozek), ale i na to třeba dojde…

Podrobnosti: Computerworld.cz











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.