V Liberci se uskutečnil Nanoden

Aktuality |

V ČR mají nanotechnologie přímo jako hlavní hlavní byznys asi čtyři desítky firem, což nás v přepočtu na obyvatele řadí mezi evropské lídry...




tisková zpráva Asociace nanotechnologického průmyslu ČR

Asociace nanotechnologického průmyslu ČR pořádala v Liberci historicky první Nanoden. Své produkty představila široké veřejnosti řada firem z celé republiky. Česko patří v oblasti nanotechnologií mezi světovou špičku, má registrováno několik patentů.

Nátěr, co pohlcuje pachy a rozkládá špínu, antibakteriální oblečení, plyšové hračky pro astmatické děti, náplasti podporující hojení, levné baterie pro ukládání energie – české firmy nabízejí špičkové výrobky s využitím nanotechnologií, přesto se o nich příliš neví. Změnit to má série Nanodnů, předváděcích veletrhů pořádaných Asociací nanotechnologického průmyslu (ANP) ČR v krajských městech. První Nanoden proběhl dnes symbolicky v Liberci, kolébce českých nanotechnologií s globálním renomé. Revoluční technologie průmyslové výroby nanovláken, tzv. nanospider, objevená v roce 2004 vědci ze zdejší Technické univerzity, je patentovaná ve 34 zemích světa.
„Nanotechnologie jsou vysoce sofistikovaný technický obor, v němž české firmy excelují. Podle nás si zaslouží podobnou pozornost a podporu politiků i veřejnosti jako tradičně protěžované strojírenství či automobilový průmysl,“ říká předseda ANP Jiří Kůs. V Česku mají nanotechnologie přímo jako svůj core business asi čtyři desítky firem, což nás v přepočtu na obyvatele řadí mezi evropské lídry, jakým je například Německo.
Průmyslové využití nanotechnologií probíhá necelých dvacet let, jejich masivní nástup se teprve očekává. Kůs je přesvědčený, že Česká republika má potenciál postavit se do čela této nové technologické revoluce. „Jsme malá země, taková nano země, ale můžeme být zároveň nano-supermanem,“ říká.
Nanomateriály mají už v současnosti širokou možnost využití: najdeme je v oděvním a textilním průmyslu, biomedicíně, kosmetice, produktech na čištění vody i vzduchu, ekologii, energetice a dalších odvětvích. Česká technologie čištění vody pomocí nanomembrán slaví úspěchy v pouštních státech, ale má i potenciál přinést úspory do velkochovů hospodářských zvířat, kde dokáže zpracovat prasečí kejdu zpět na pitnou vodu. Jiný český patent se týká samočistících nátěrů: ochraňuje památky, ale dá se využít i uvnitř budov, kde snižuje výskyt bakterií a odstraňuje zápach. V současnosti jeho předností využívá kolem 10 mateřských škol v republice a nemocnost dětí v nich klesla o 30 %. Revoluční výsledky si od využití nanomateriálů slibuje rovněž medicína: od zdravotnického materiálu, který nepropouští žádné škodlivé mikroorganismy, až po biokompatibilní umělou tkáň, jíž bude v budoucnu možné připravit na míru v 3D tiskárně a po aplikaci bude k nerozeznání od lidské.

Asociace nanotechnologického průmyslu ČR vznikla v roce 2014. Reprezentuje zájmy českých firem a výzkumu v tomto oboru na národní i evropské úrovni, v obchodní, výzkumné a vzdělávací sféře. V současnosti sdružuje 14 členů. Nanotechnologie jako jedna z hlavních inovací 21. století otevírají českým firmám nové tržní příležitosti, umožní vytvořit tisíce nových pracovních míst a díky výrobě produktů s vysokou přidanou hodnotou přispějí k vyšší  konkurenceschopnosti tuzemské ekonomiky.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.