První 3D Planetárium v České republice, které již 4. listopadu otevře v areálu plzeňského Techmania Science Center, úspěšně prošlo kolaudačním řízením.
tisková zpráva společnosti Techmania Science Center
Architektonická a obsahová syntéza kulturní památky a supermoderního planetária tak byla dokončena. Pro zástupce médií se 3D Planetárium zcela výjimečně otevře již ve středu 16. října od 10:00 hod.
„Po dvaadvaceti měsících od zahájení stavby bylo první 3D Planetárium v České republice úspěšně zkolaudováno“, říká technický manažer Techmanie Jiří Vlasák: „Během této doby jsme zchátralou budovu škodovácké jídelny z roku 1917 dokázali přestavět na supermoderní zařízení, v jehož zdech najdou možnost zábavně poznávat zejména fyziku a astronomii statisíce návštěvníků ročně“, dodává Vlasák.
Přeměna dezolátní historické jídelny na přední planetárium v zemi započala v lednu loňského roku. Během totální rekonstrukce byla budova zcela rozebrána a opět postavena s využitím původních prvků: části Hetzerových vazníků, původních dýmníků nebo cihelných pásek na fasádě. Budova je kulturní památkou, při její stavbě byla poprvé v českých zemích použita tzv. Hezterova konstrukce lepených vazníků, kdy jednotlivé trámy byly skládány z lamel spojovaných lepidlem na bázi tvarohu a vápna.
První 3D Planetárium v České republice staví na třech základních pilířích, které rozvíjejí možnosti neformálního vzdělávání:
2D a 3D projekce snímků s astronomickou či geografickou tématikou pro různé věkové skupiny. Na vnitřní plochu kupole o průměru 14 metrů budou promítány populárně vzdělávací snímky konzultované např. s NASA a ukazující např. oblohu nad Plzní, výcvik astronauta, nebo krásy mlhovin, galaxií a miliony světelných let vzdálených sluncí.
Projekční globus Science On a Sphere nabídne originální demonstrační pomůcku, která ukáže např. vizualizace jednotlivých planet, změny zemské kůry, vlastnosti mořských proudů, rozložení sociální sítě Facebook ve světě atd.
Interaktivní expozice Vesmír představí 27 nových, z velké části autorských exponátů, které Techmania připravila pro snadné pochopení základních jevů a fenoménů z blízkého i vzdáleného vesmíru. Kromě vodíkové rakety, robotické ruky, Keplerových zákonů či pohybů planet se zde návštěvníci seznámí např. s gyroskopem, exponátem, jenž věrně simuluje pocity přetížení při startu rakety.
Komentáře
04.02.2015, 16:34
.... thanks for information....
13.12.2014, 10:44
.... ñïñ!...
27.07.2014, 15:54
.... áëàãîäàðñòâóþ....
05.11.2013, 13:36
[...] Pro synchronizaci obrazů byl použit speciální ovládací software SoS NOAA, který jednak interpretuje poskytnutá data, ale také umožňuje ovládat obraz na kouli pomocí tabletu a případně vytvářet poznámky v reálném čase přímo do obrazu. Díky těmto možnostem vznikají po celém světě tzv. sférická kina, která nakonec mají daleko širší uplatnění, než jen pro NOAA, a nyní jedno vzniklo v Techmania Science Center v Plzni. Viz také: V Plzni se otevře první 3D Planetárium v ČR [...]
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.