V roce 2018 už osobní počítače nebudou dominovat internetovému provozu

Aktuality |

Za jediný měsíc v roce 2018 proteče datovými sítěmi na celém světě 132 exabytů dat.




tisková zpráva společnosti Cisco

To je stejné množství, jako kdyby si 8,8 miliardy diváků pustilo přímý přenos finálového fotbalového zápasu v rozlišení Ultra-HD/4K nebo uživatelé mobilních sítí odeslali 940 biliard textových zpráv. Vyplývá to z aktuální studie Cisco Visual Networking Index (VNI) Forecast (2013-2018), kterou zveřejnila společnost Cisco.
Za ztrojnásobením datového provozu v internetu do roku 2018 ve srovnání s rokem 2013 bude stát především strmě rostoucí podíl chytrých zařízení, zvyšování rychlosti internetového připojení a také stále vyšší popularita sledování internetových videí. Do roku 2018 dojde přitom k překročení několika historických milníků – poprvé budou osobní počítače zodpovědné za menší část internetového provozu, datový provoz v bezdrátových sítích wi-fi překoná objem přenosů v pevných sítích a většina přenášených videí bude v HD. Již v roce 2016 přesáhne objem přenesených dat hodnotu 1 zettabytu.
„Fotbaloví fanoušci už nechtějí čekat na sestřih nejdůležitějších momentů ze zápasu do večerních zpráv. Chtějí být se svým týmem neustále, vidět Messiho parádičky co nejlépe. I proto jsou sportovní události, jako je třeba fotbalové Mistrovství světa v Brazílii, motorem technologických inovací. Většina videí, která si pouštíme, bude brzy v HD nebo v nastupujícím formátu Ultra-HD/4K. Ten se právě v internetovém světě rozšíří mnohem rychleji než v tom klasickém televizním,“ říká Jiří Devát, generální ředitel společnosti Cisco ČR.
Éra Internet of Everything přináší kromě zvyšujícího se počtu mobilních chytrých zařízení i mnohem důležitější roli pro machine-to-machine připojení (M2M). Už dnes připadá na každého člověka na zemi více než jedna SIM karta a vzhledem k tomu, že v každém chytrém autě budou až čtyři M2M moduly, můžeme očekávat, že počet M2M modulů se do roku 2018 téměř vyrovná počtu lidí na Zemi.

Hlavní zjištění studie Cisco Visual Networking Index

Na jednoho člověka připadne 2,7 připojení
Zatímco v roce 2013 připadalo na jednoho obyvatele Země 1,7 připojení, v roce 2018 to bude už 2,7 připojení. Na tomto nárůstu se podílejí především mobilní zařízení, ale také M2M moduly, kterých se tou dobou bude používat více než 7,3 miliardy.

Vzrůstající obliba videa
Sledování videa on-line bude nejrychleji rostoucí internetovou službou. Do roku 2018 budou sledovat video přes IP sítě 1,9 miliardy lidí oproti 1,3 miliardy v roce 2013 a přenosy videa budou tvořit 79 procent veškerého internetového provozu.

Provoz v mobilních sítích se zčtyřnásobí
Přes 61 procent datových přenosů obstarají v roce 2018 bezdrátové sítě. Téměř polovina (49 procent) připadne na sítě wi-fi, podíl mobilních sítí na celkovém provozu ale vzroste ze 3 procent v roce 2013 na 12 procent v roce 2018. Již o rok dříve se v mobilních sítích na celém světě přenese 11,2 exabytů dat každý měsíc.

Podíl PC na celkovém datovém provozu bude dále klesat
Zatímco v současnosti vytvářejí osobní počítače 67 procent provozu v IP sítích, během čtyř let to již bude méně než polovina. Přes 57 procent internetového provozu v roce 2018 bude totiž tvořeno především přenosnými a chytrými zařízeními. Objemy dat přenášené chytrými televizemi vzrostou o 18 procent, tedy téměř dvakrát více než objemy dat z PC. Uživatelé tabletů přenesou o 74 procenta více dat a uživatelé smartphonů o 64 procent. Objem dat přenesených M2M zařízeními se do roku 2018 téměř zdvojnásobí, vzroste o 84 procent.

Průměrná rychlost internetového připojení dosáhne 42 Mb/s
Do roku 2018 se také téměř ztrojnásobí rychlost internetového připojení ze současných 16 Mb/s na 42 Mb/s v roce 2018, přitom více než polovina všech připojení bude tou dobou rychlejší než 10 Mb/s. V Japonsku a Jižní Koreji přesáhne průměrná rychlost připojení v roce 2018 dokonce magickou hranici 100 Mb/s. V regionu střední a východní Evropy se průměrná rychlost připojení během následujících pěti let zvýší dvaapůlkrát, z 18,1 Mb/s v roce 2013 vzroste na 44 Mb/s.

Střední a východní Evropa drží krok
Trojnásobný nárůst internetového provozu lze do roku 2018 očekávat také v regionu střední a východní Evropy. Každý rok by se měl objem přenesených dat zvýšit přibližně o čtvrtinu, což znamená, že v roce 2018 překoná objem internetového provozu více než stonásobně hodnotu roku 2005. Ještě rychleji porostou datové přenosy v mobilních sítích, jejichž objem se do roku 2018 zvýší dvanáctkrát, mobilní sítě se budou podílet téměř na pětině (18 %) všech datových přenosů.








Související články




Komentáře

30.07.2014, 00:06

.... tnx....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.