Dnes používané lithium-iontové baterie nabízejí vysokou kapacitu, ale poměrně dlouho se nabíjejí – až v řádu hodin.
To ztěžuje život hlavně majitelům přenosných zařízení, kteří jsou pak i se svým mobilem či notebookem přikováni ke zdroji energie.
Na MITu přišli s novou technologií, jejíž výsledkem jsou baterie, které se nabijí už za pár sekund. Mají trochu nižší kapacitu, ale zato se tato kapacita už prakticky opakovaným nabíjením prakticky nemění (takže by se vyřešila situace, kdy baterka nakonec už dovoluje používat mobil prakticky jen přímo v nabíječce).
Nová technologie vychází ze stávajícího výrobního postupu, a proto by neměl být zvláštní problém ji dostat z laboratoře do výroby už průběhu příštích 2-3 let. Rozdíl spočívá v tom, jak při nabíjení urychlit pohyb iontů lithia. Ionty lithia se kanálky elektrolytu pohybují velmi rychle, dlouho jim ale trvá, než se do kanálku přes povrch dostanou. Změna tedy spočívá v úpravě povrchu tak, aby se ionty směrovaly do těchto tunelů.
Žádoucích změn se podařilo dosáhnout také změnou materiálu. Pokud se pro elektrody použije namísto oxidu kobaltnatého a lithného (současná technologie) fosforečnan železnato-lithný (LiFePO4), baterie by se neměla přehřívat.
Kromě mobilních telefonů a notebooků by nové baterie mohly najít uplatnění také v elektromobilech.
Tým MITu vedl profesor Gerbrand Cedar a článek o nové technologii vyšel v časopisu Nature.
Zdroj: Computerworld.com a další
Komentáře
30.07.2014, 23:28
.... ñïñ....
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.