Technologie 3D tisku se mohou uplatnit i v kuchyni. Stanou se snad jednou z kuchaří spíše návrháři klikající myší? Jedna věc je vytvořit na 3D tiskárně pouze tvar a použít homogenní materál, už se takto podařilo připravit třeba čokoládové ozdoby. Ale co regulární jídlo? Výzkumníci si zkusili pohrát s americkým vánočním pokrmem, krocanem plněným nádivkou. Narazili […]
Technologie 3D tisku se mohou uplatnit i v kuchyni. Stanou se snad jednou z kuchaří spíše návrháři klikající myší?
Jedna věc je vytvořit na 3D tiskárně pouze tvar a použít homogenní materál, už se takto podařilo připravit třeba čokoládové ozdoby. Ale co regulární jídlo? Výzkumníci si zkusili pohrát s americkým vánočním pokrmem, krocanem plněným nádivkou. Narazili samozřejmě na problém, že 3D tiskárna nepracuje s pláty masa, ale s kašemi a pastami. Nicméně i tak vše prý nakonec dopadlo ke spokojenosti a z namleté hmoty se podařilo dosáhnout dokonce i křupavé kůrky. Tiskárna nicméně pracovala podle instrukcí zadaných natvrdo, kdyby dostala kaši dejme tomu hustší, klidně by ji (za stejný čas) spálila. Chtělo by to asi dodat nějakou autoregulaci.
Odladit recepturu stejně nebylo snadné a vědci si museli vzít na pomoc i profesionálního kuchaře. Je to celé jen kuriozita, nebo předzvěst překvapivých změn?
Podrobnosti Computerworld.cz.
Mimochodem, jak by to dopadlo s českými národními jídly? Smažený obalovaný vánoční kapr by snad neměl být zvláštní problém (pokud se podařil krocan s nádivkou), jak by se 3D tiskárna vypořádala s bramborovým salátem?
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.